A001
Remembering David Hakken

Convenors:
Lucy Suchman (Lancaster University)
Location:
VIP
Start time:
1 September, 2016 at 19:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A01
Educational foundations [initiated by Hague University of Applied Sciences]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Jos Walenkamp (The Hague University of Applied Sciences)
Lidewyde Berckmoes (African Studies Centre Leiden)
Antonio Frank (Leiden University/Haagse Hogeschool)
Mark Hoeksma (Edukans)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

A01
Individual papers - Anthropology & Archaeology

Stream:

Short abstract:

Long abstract:

A01
Biosocial forms of living: imbricating technologies, social and medical knowledge

Convenors:
Luca Chiapperino (University of Lausanne)
Yannis Papadaniel (University of Lausanne)
Giada Danesi (University of Lausanne)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A01
Provincial challenges: making sense of political cultures in towns and trading centres

Convenors:
Ben Jones (University of East Anglia)
Daniel Wroe
Stream:
Location:
Julian Study Centre 0.01
Start time:
4 September, 2019 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A01
Individual papers - Anthropology & Archaeology

Stream:

Short abstract:

Long abstract:

A01
The role of civil society in addressing inequalities in developing countries (Paper)

Convenors:
Asad Ghalib (Liverpool Hope University)
Justice Bawole (University of Ghana Business School)
Gordon Crawford (Coventry University)
Jessica Northey (Coventry University )
Emmanuel Kumi (Leiden University)
Stream:
Location:
E1
Start time:
28 June, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A02
History of education in Africa [initiated by Paris-URMIS]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Marie Pierre Ballarin (Paris - URMIS)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

A02
Predictive policing and the socio-technical government of risk

Convenors:
Simon Egbert (Universität Hamburg)
Matthias Leese (ETH Zurich)
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 2
Start time:
28 July, 2018 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A02
Anthropological Contributions to Humanitarian Intervention

Convenors:
David Shankland (Royal Anthropological Institute)
Raymond Apthorpe (Royal Anthropological Institute)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 0.01
Start time:
6 September, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A03
Africa’s current knowledge infrastructure and institutions creation’ [initiated by NUFFIC]

Convenors:
David van Kampen (Nuffic)
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

A03
The social life of smart homes

Convenors:
Murray Goulden (University of Nottingham)
Stuart Reeves (University of Nottingham)
Stream:
Format:
Location:
Faraday Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A03
Entangled engagements: anthropology's holistic approach to the Global Challenges

Convenors:
Elizabeth Rahman (University of Oxford)
Laura Rival (University of Oxford)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 0.01
Start time:
5 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A03
From the Golden Globes to the Global South: what do 'celebrity' led gender equality initiatives mean for gender equality in the developing world? (Roundtable)

Convenors:
Sarah Bradshaw (Middlesex University)
Discussant:
Ruth Pearson (Emeritus Professor, University of Leeds) Sylvia Chant (LSE), Polly Wilding (University of Leeds), Jenna Murray De Lopez (University of Manchester), Helen Yanacopulos (Open University)
Stream:
Location:
E1
Start time:
27 June, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A04
Research and university excellence in Africa [initiated by CWTS-Leiden and Stellenbosch University]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Robert Tijssen (Leiden University)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

A04
Involving compounds

Convenors:
Dimitris Papadopoulos (University of Leicester)
Manuel Tironi (Pontificia Universidad Católica de Chile)
Maria Puig de la Bellacasa (University of Leicester)
Chair:
Dimitris Papadopoulos session 1; Maria Puig session 2; Manuel Tironi Session 3
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 6
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A04
The role of faith identities and actors in combating modern slavery and human trafficking (Paper)

Convenors:
Emma Tomalin (University Of Leeds)
Shabaana Kidy (Humanitarian Academy for Development)
Stream:
Location:
C16
Start time:
28 June, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A05
Presenting research findings [initiated by the Library and Documentation Centre of the ASCL]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Jos Damen (African Studies Centre Leiden)
Elvire Eijkman (African Studies Centre)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

A05
Meetings of local knowledges: conflicts, complements, and reconfigurations

Convenors:
Andy Yuille (Lancaster University)
Linda Russell (Universidad Autónoma de Campeche)
Nicole Klenk (University of Toronto)
Stream:
Format:
Location:
Bowland Lecture Theatre (Bowland Main)
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A05
Global Agendas: Rumors, Resistance and Alternatives

Convenors:
Rodrigo Ferrari-Nunes (University of Aberdeen / Universidade Metropolitana de Santos)
Inayat Ali (University of Vienna)
Anne Decobert (University of Melbourne )
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.02
Start time:
3 September, 2019 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A05
Development leadership, wicked problems and global inequalities (Paper)

Convenors:
Kelechi Ekuma (University of Manchester)
Rory Stanton (University of Manchester)
Jaco Renken (University of Manchester)
Violeta Schubert (University of Melbourne)
Stream:
Location:
E1
Start time:
27 June, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A06
Meeting (in) data

Convenors:
Tahani Nadim (Humboldt University Berlin )
Antonia Walford (University College London)
Chair:
Antonia Walford
Discussant:
Jennifer Gabrys (Goldsmiths, University of London)
Stream:
Format:
Location:
Bowland Lecture Theatre (Bowland Main)
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A06
Contested claims: land in difficult socio-political contexts

Convenors:
Maurice Said (Durham University)
Alice Stefanelli (Durham University)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.03
Start time:
6 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A06
The Global Governance of Inequalities

Convenors:
Karen Buckley (University of Manchester)
Stream:
Location:
E5
Start time:
29 June, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A07
Techno-scientific expertise and geographical imaginaries in the making of new resource frontiers

Convenors:
Paul Gilbert (University of Sussex)
Alena Bleicher (Helmholtz Centre for Environmental Research GmbH - UFZ)
Discussant:
Nigel Clark (Lancaster University)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 2
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A07
Shaking grounds. strategies for urban resilience when homes make no safe havens

Convenors:
Aurora Massa (CNR)
Sara Bonfanti (University of Trento)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.02
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A07
Creating participatory spaces and claiming citizenship in development practice

Convenors:
Debjani Dasgupta (University of Sheffield)
Stream:
Location:
E5
Start time:
29 June, 2018 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A08
What do we still not know about the IPCC?

Convenors:
Kari De Pryck (University of Geneva)
Tommaso Venturini (École Normale Supérieure Lyon)
Jasmine Livingston (Lund University)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
26 July, 2018 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A08
Recognizing diasporas: transnational struggles for voice and visibility

Convenors:
Rik Adriaans (University College London (UCL))
Kübra Zeynep Sariaslan (Leibniz-Zentrum Moderner Orient (ZMO))
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.02
Start time:
6 September, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A09
Encounters with and for circular economy initiatives

Convenors:
Helena Valve (Finnish Environment Institute)
Maria Akerman (VTT Technical Research Centre of Finland)
Chair:
David Lazarevic (Finnish Enviornment Institute)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 2
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A09
'Left behind places': unequal social trajectories of progress

Convenors:
Katherine Smith (University of Manchester)
Jeanette Edwards (University of Manchester)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.03
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A1
Synthesising futures: Analysing the socio-technical production of knowledge and communities

Convenors:
Susan Molyneux-Hodgson (University of Exeter)
Morgan Meyer (MINES ParisTech)
Stream:
Format:
Location:
Economy 1
Start time:
17 September, 2014 at 14:00
Session slots:
5

Short abstract:

Long abstract:

A1
Perspectives in Lusophone Africa

Convenors:
Roy May (Coventry University)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
11 September, 2006 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A1
Decolonising health research for development

Convenors:
Maureen Mackintosh (The Open University)
Geoffrey Banda (University of Edinburgh)
Julius Mugwagwa (University College London)
Chair:
Session 1: Maureen Mackintosh; Session 2: Julius Mugwagwa; Session 3: Geoffrey Banda
Discussant:
tbc
Stream:
Format:
Location:
Jenny Lee, Meeting Room 1
Start time:
20 June, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A1
Engaging ethnography in tourist research

Convenors:
Julia Harrison (Trent University)
Susan Frohlick (University of British Columbia)
Stream:
Location:
TM144
Start time:
11 April, 2007 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A1
The media and popular culture

Chair:
Philippa Hall (UCLAN)
Stream:
Location:
GR 355
Start time:
11 September, 2008 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A10
Commoning the smart city

Convenors:
.ginger .coons
Nicole Foster (University of the West of England)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 2
Start time:
27 July, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A10
The radical politics of alterity: towards a unified analysis of 'crisis', migration and the workings of power.

Convenors:
Elisabeth Kirtsoglou (Durham University)
Olga Demetriou (University of Durham)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.02
Start time:
5 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A11
Encountering energy in systems and everyday spaces

Convenors:
Karen Henwood (Cardiff University)
Eefje Cuppen (Delft University of Technology)
Nick Pidgeon (Cardiff University)
Stream:
Format:
Location:
Faraday Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A12
Meet our chemicals: ubiquitous presence, selective views

Convenors:
Nona Schulte-Römer (Helmholtz-Centre for Environmental Research GmbH – UFZ)
Stefan Böschen (RWTH Aachen University)
Stream:
Format:
Location:
Faraday Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A12
Global capital as a local challenge: the anthropology of corporations

Convenors:
Anneloes Hoff (University of Oxford)
Laura Knoepfel (King's College London)
Discussant:
Dinah Rajak (University of Sussex), Jessica Sklair (University of Sussex)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 0.01
Start time:
3 September, 2019 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A13
Of other landscapes

Convenors:
Endre Danyi (Goethe University Frankfurt)
Michaela Spencer (Charles Darwin University)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 6
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A13
Ethics, power, and consent in ethnographic fieldwork

Convenors:
James McMurray (University of Sussex)
Margaret Sleeboom-Faulkner (University of Sussex)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.02
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A14
In other words: caring for water

Convenors:
Marianne de Laet (Harvey Mudd College)
Annemarie Mol (University of Amsterdam)
Stream:
Format:
Location:
Faraday Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 14:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A14
Neoliberalization and the ambivalent role(s) of the state in transnational energy companies

Convenors:
Ståle Knudsen (University of Bergen)
Dinah Rajak (University of Sussex)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 0.01
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A15
Intimate entanglements in science and technology

Convenors:
Daniel Lopez Gomez (Universitat Oberta de Catalunya)
Joanna Latimer (University of York)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 6
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A16
Infrastructures of the Anthropocene

Convenors:
Martin Skrydstrup (Copenhagen Business School)
Martin Mahony (University of East Anglia)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 2
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A17
Making Outer Space

Convenors:
Valentina Marcheselli (University of Edinburgh)
Deborah Scott (University of Edinburgh)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 23
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A18
Uncertain futures: green alternatives and STS interventions

Convenors:
Les Levidow (The Open University)
Discussant:
Igmar Lippert (Museum für Naturkunde - Leibniz Institute for Evolution and Biodiversity Science)
Stream:
Format:
Location:
Bowland Lecture Theatre (Bowland Main)
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A19
Sensing security. Sensors and the making of transnational security infrastructures

Convenors:
Nikolaus Pöchhacker (Technical University of Munich)
Nina Witjes (Technical University of Munich)
Discussant:
Jan-Hendrik Passoth (Technical University of Munich)
Stream:
Format:
Location:
Bowland Lecture Theatre (Bowland Main)
Start time:
26 July, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A2
Science and technocrats in socialism and post-socialism: Trajectories of knowledge production in a semi-peripheral context

Convenors:
Andras Pinkasz (Hungarian Central Statistical Office)
Agnes Gagyi (University of Gothenburg)
Johanna Bockman (George Mason University)
Stream:
Format:
Location:
C. Humanisticum AB 1.17
Start time:
18 September, 2014 at 9:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A2
Corruption in Africa: cases, causes, remedies

Convenors:
Jan Kees van Donge (Institute of Social Studies)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
11 September, 2006 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A2
African literature

Chair:
Abioseh Michael Porter (Drexel)
Stream:
Location:
GR 355
Start time:
11 September, 2008 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A2
Hospitality, culture and society

Convenors:
Peter Lugosi (Bournemouth University)
Stream:
Location:
GCG08
Start time:
11 April, 2007 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A20
Chemical entanglements: exploring ontologies at the atomic level

Convenors:
Emma Cardwell (Glasgow University)
Claire Waterton (Lancaster University)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 6
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A21
Outward and inward encounters: STS meets Outer Space

Convenors:
Matjaz Vidmar (University of Edinburgh)
Richard Tutton (Lancaster University)
Franc Mali (Ljubljana University)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 6
Start time:
27 July, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A22
Farming data - collaborations on site

Convenors:
Christine Hanke (University of Bayreuth)
Susanne Bauer (University of Oslo)
Ulrike Beisel (University of Bayreuth)
Discussant:
Tahani Nadim (Museum für Naturkunde and Humboldt University of Berlin)
Stream:
Format:
Location:
Bowland Lecture Theatre (Bowland Main)
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A23
The politics of negative emissions

Convenors:
Nils Markusson (Lancaster University)
Rob Bellamy (University of Oxford)
Duncan McLaren (Lancaster University)
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 2
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A24
Disasters and participation: inventive/disruptive encounters

Convenors:
Maggie Mort (Lancaster University)
Israel Rodriguez-Giralt (Universitat Oberta de Catalunya)
Stream:
Format:
Location:
Faraday Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A25
Trouble swallowing? Food, technoscience and publics

Convenors:
Mascha Gugganig (Technical University of Munich)
Laurie Waller (Technical University of Munich)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A26
More-than-human mobilities

Convenors:
Jen Southern (Lancaster University)
Monika Buscher (Lancaster University)
Samuel Thulin (Concordia University)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A27
The power of correlation and the promises of auto-management. On the epistemological and societal dimension of data-based algorithms

Convenors:
Jutta Weber (University Paderborn)
Gabriele Gramelsberger (RWTH Aachen University)
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 2
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

A28
Socio-technical encounters in the city: urban spaces, data infrastructures and new modes of civic engagement

Convenors:
Juliane Jarke (University of Bremen)
Anna-Lisa Müller (University of Bremen)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A29
Toxicity in the 21st century

Convenors:
Annamaria Carusi (University of Sheffield)
Tom Widger (Durham University)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 2
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A3
How to get published

Convenors:
Douglas Johnson (--)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
12 September, 2006 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A3
Researching tourism: reflexive practice and gender

Convenors:
Hazel Andrews (LJMU)
Pamila Gupta (University of the Witwatersrand)
Discussant:
Marilyn Strathern
Stream:
Location:
GCG08
Start time:
12 April, 2007 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A3
African literature

Chair:
June Bam-Hutchison
Stream:
Location:
GR 355
Start time:
12 September, 2008 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A30
Meeting alternative energetic materialities

Convenors:
Dagmar Lorenz-Meyer (Charles University)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 2
Start time:
26 July, 2018 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A4
What are the pillars of stability and endurance of sociotechnical networks? Studying research and innovation in post-communist transitions

Convenors:
Ivan Tchalakov (University of Plovdiv)
Evgeniya Popova (Tomsk State University)
Stream:
Format:
Location:
Economy 16
Start time:
17 September, 2014 at 10:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A4
Decolonisation and images of modernity

Convenors:
Dmitri Van den Bersselaar (Universität Leipzig)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
12 September, 2006 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A4
Literature

Chair:
Mpalive-Hangson Msiska (Birkbeck)
Stream:
Location:
GR 355
Start time:
12 September, 2008 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A5
Not yet Uhuru? The political economy of Kenyan nation building in the 1960s

Convenors:
Daniel Branch (Exeter University)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
12 September, 2006 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A5
After 2007: Africa in the heritage and intellectual landscape

Chair:
June Bam-Hutchison (Fellow, Kingston School of Business and Law)
Stream:
Location:
GR 355
Start time:
12 September, 2008 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A6
Vigilant gatekeepers: Standards, food chains and Africa

Convenors:
Stefano Ponte (Copenhagen Business School)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
12 September, 2006 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A6
STS and media studies: Empirical and conceptual encounters?

Convenors:
Cornelius Schubert (Universität Siegen)
Estrid Sørensen (Ruhr-Universität Bochum)
Stream:
Format:
Location:
C. Humanisticum AB 2.09
Start time:
17 September, 2014 at 10:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

A6
Documentary film, Music and Volunteering

Chair:
Abioseh Porter (Drexel)
Stream:
Location:
GR 355
Start time:
13 September, 2008 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A7
A cultural history of elections

Convenors:
David Anderson (University of Aberdeen)
Justin Willis (Durham University)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
13 September, 2006 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A7
Built diasporas in space, identity and memory

Chair:
Ola Uduku (Edinburgh College of Art)
Stream:
Location:
GR 355
Start time:
13 September, 2008 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

A8
After the Commission, Gleneagles, and Live 8

Convenors:
Rita Abrahamsen (University of Ottawa)
Stream:
Location:
Khalili Lecture Theatre
Start time:
13 September, 2006 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AA01
Activist-Expertise vis-à-vis the Violence of the Anthropocene: Infrastructure and the Expert's Subjectivity at the Intersection of Violent Histories and Catastrophic Futures

Convenors:
Eray Cayli (London School of Economics and Political Science)
Discussant:
Professor Andrew Barry (UCL Department of Geography)
Stream:
Location:
SOAS - 1
Start time:
6 June, 2020 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AA02
Thinking about other ways of telling the world: the necessity of activist/engaged anthropology in a global world

Convenors:
Jasmin Immonen
Henrike Neuhaus (Goldsmiths University of London)
Stream:
Location:
SOAS - 4
Start time:
6 June, 2020 at 14:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AA03
Hedging bets in more-than-human worlds: joint futures of veterinary and conservation interventions

Convenors:
Ludek Broz (The Czech Academy of Sciences)
Liana Chua (Brunel University London)
Stream:
Location:
SOAS - 2
Start time:
6 June, 2020 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AA04
Vanished Knowledge: does the radical anthropo-geography of the anarcho-Solidarist movement tell us anything about the capacity of anthropologists and geographers to confront genocide?

Convenors:
Ciarán Walsh (curator.ie / Maynooth University)
Chair:
Dr Eve Bratman, Assistant Professor of Environmental Studies, Franklin & Marshall
Discussant:
Dr Matthew Cheeseman, Associate Professor of Creative Writing, College of Arts, Humanities and Education, University of Derby
Stream:
Location:
Senate House - G21A
Start time:
5 June, 2020 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AA05
Changing Seascapes: Community Visions and Values for Marine Protected Area Management

Convenors:
Christian Reichel (Leibniz Institute for Research on Society and Space )
Arne Harms (University Leipzig)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

AA06
Identity and Territory in Conflict

Convenors:
Daniel Tower (University of Sydney)
Stream:
Location:
Senate House - Gordon
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AA07
Knowledge flows across global commodity supply chains: circulations and asymmetries

Convenors:
Izabela Delabre (University of Sussex)
Pauline von Hellermann (Goldsmiths)
Stream:
Location:
British Museum - Sackler A
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AA08
Trajectories of refuge: protracted displacement and humanitarian responses

Convenors:
Tania Kaiser (SOAS)
Cathrine Brun (Oxford Brookes University)
Chair:
Cathrine Brun & Tania Kaiser
Discussant:
Tania Kaiser
Stream:
Location:
Senate House - G5
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AA09
The Politics of Emotion across Anthropology and Geography

Convenors:
Harry Pettit (University of Oxford)
Alexander Vasudevan (University of Oxford)
Chair:
Harry Pettit and Alex Vasudevan will alternate
Discussant:
Eva Illouz
Stream:
Location:
Senate House - Woburn
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

AA10
Challenging Anthropology's Fetishes: Rethinking Sovereignty, Resistance, and the Places of Ethnography

Convenors:
Lori Allen (SOAS)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

AA11
Anthropologists and geographers engaging in public policy and practice

Convenors:
Emma Crewe (SOAS, London)
Gerhard Anders (University of Edinburgh)
Ruba Salih (University of Bologna)
Stream:
Location:
British Museum - Stevenson Lecture Theatre
Start time:
6 June, 2020 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AA12
Helping in an era of hostility: Political agency and moral contestations in civil society movements for and by migrants

Convenors:
Tess Altman (University of Southampton)
Rachel Humphris (Queen Mary, University of London)
Discussant:
Heidi Armbruster (University of Southampton), Mette Berg (UCL)
Stream:
Location:
SOAS - 5
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

AA13
Emotion, Politics and Protest

Convenors:
Andrew Beatty (Brunel University)
Stream:
Location:
British Museum - Sackler B
Start time:
6 June, 2020 at 14:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Age01
Young scholars working group: youth cultures in a transforming world; practices, experiences, representations

Convenors:
Nada Kujundžić (University of Turku/University of Zagreb)
Franziska Weidle (Georg-August-University Göttingen, Germany)
Stream:
Location:
Aula 10
Start time:
16 April, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Age02
Practices and materialisations of active ageing

Convenors:
Aske Juul Lassen (University of Copenhagen)
Daniel Lopez Gomez (Universitat Oberta de Catalunya)
Stream:
Location:
Aula 10
Start time:
16 April, 2019 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Age03
Tracking age in a transforming world

Convenors:
Gabriella Nilsson (Lund University)
Sandra Hillén (University of Gothenburg)
Stream:
Location:
Aula 10
Start time:
17 April, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Age04
Tracking changing childhoods: methodological considerations and innovations [P+R]

Convenors:
David Poveda (Universidad Autónoma de Madrid)
Maria Isabel Jociles Rubio (Universidad Complutense de Madrid)
Stream:
Format:
Location:
Aula 10
Start time:
15 April, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

AM01
Transatlantic museum mobilities: convergences of objects, people and ideas

Convenors:
Caroline Cornish (Royal Holloway, University of London)
Catherine Nichols (Loyola University Chicago)
Chair:
Catherine Nichols
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

AM02
Reactivating Ethnobotanical Collections in the Anthropology Museum

Convenors:
Alison Clark (National Museums Scotland)
Inbal Livne (Powell-Cotton Museum)
Stream:
Location:
British Museum - Stevenson Lecture Theatre
Start time:
6 June, 2020 at 14:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AM03
Objects, archives and their stories: unsettling colonial certainties

Convenors:
Uma Kothari (University of Manchester)
Lisa Palmer (University of Melbourne)
Marcia Langton (University of Melbourne)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

AM04
Mapping Culture and the Poetics of Political Museology

Convenors:
Laura Osorio Sunnucks (British Museum)
Anthony Shelton (University of British Columbia)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

AM05
Colonial map collections: new approaches and methodologies

Convenors:
Joy Slappnig (Royal Holloway, University of London)
Discussant:
Felix Driver
Stream:
Location:
SOAS - 6
Start time:
5 June, 2020 at 14:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AM06
Explorations of Indigenous archive-making: the Living Archive of Aboriginal Art

Convenors:
Fran Edmonds (University of Melbourne)
Sabra Thorner (Mount Holyoke College)
Stream:
Location:
British Museum - Stevenson Lecture Theatre
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AM07
REVEAL and RESIST! Race, the Environment, and Material Culture in the Anthropocene

Convenors:
Lucy Bond (University of Westminster)
Aaron Bryant (Smithsonian Institution)
Stream:
Location:
British Museum - Stevenson Lecture Theatre
Start time:
5 June, 2020 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AM08
Representing Displacement: Analysing Migrant Experiences through Art, Material Culture and Museums

Convenors:
Sabrina DeTurk (Zayed University)
Sarina Wakefield (University of Leicester)
Stream:
Location:
British Museum -Claus Moser
Start time:
6 June, 2020 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AM10
Reimaging Museums and Archives

Convenors:
Smita Yadav (University of Sussex)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

AN01
(Re)scaling the Anthropocene

Convenors:
Hannah Fair (Brunel University)
Viola Schreer (Brunel University London)
Discussant:
Liana Chua
Stream:
Location:
SOAS - 7
Start time:
5 June, 2020 at 14:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AN02
Precarious Places: Shifting Ground in the Anthropocene

Convenors:
Susannah Crockford (Ghent University)
Joshua Mullenite (Wagner College)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

AN03
Ecology and the Anthropocene

Convenors:
Charlotte Johnson (University College London)
Sarah Bell (University College London)
Chair:
Charlotte Johnson
Stream:
Location:
Senate House - Gordon
Start time:
6 June, 2020 at 14:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AN04
Folklore, Geography and Anthropology: ways of knowing water/landscape/climate in the Anthropocene

Convenors:
Kate Smith (University of Hull)
Stream:
Location:
Senate House - G11
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AN05
Soil security and sustainable development in the Anthropocene

Convenors:
Ganlin Zhang
Yiyun Chen (Wuhan University)
Chair:
Ganlin Zhang
Discussant:
Ganlin Zhang, Yiyun Chen
Stream:
Location:
Senate House - G3
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

ANT-01
Economic and social transformations in Kazakstan: The case of Zheti-Suw

Convenors:
Peter Finke (University of Zurich)
Cynthia Werner (Texas A&M University)
Chair:
Peter Finke
Discussant:
Cynthia Werner
Stream:
Location:
Posvar 3431
Start time:
26 October, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-01
Does Central Eurasian Islam Need a Rethink?

Convenors:
Usmon Boron (University of Toronto)
Morgan Liu (The Ohio State University)
Liliya Karimova (NVCC, Annandale )
Chair:
Liliya Karimova
Discussant:
Morgan Liu
Stream:
Location:
State Room, 7th floor
Start time:
10 October, 2019 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-02
Migration between hope and despair: paths of mobility inside and beyond Central Asia

Convenors:
Zarina Mukanova (Max Planck Institute for Social Anthropology)
Caitlin Ryan (University of Colorado at Boulder)
Chair:
Zarina Mukanova
Discussant:
Caitlin Ryan
Stream:
Location:
Posvar 3431
Start time:
26 October, 2018 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-03
Shaping Islam: Religious knowledge production and religious knowledge circulation in Central Asia and beyond

Convenors:
Yanti Hoelzchen (Frankfurt University)
Wendell Schwab
David Montgomery (University of Maryland)
Chair:
Wendell Schwab
Discussant:
David Montgomery
Stream:
Location:
Posvar 3431
Start time:
26 October, 2018 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-03
Caucasian Folklore

Convenors:
Tamar Makharoblidze (Ilia State University)
Chair:
Tamar Makharoblidze
Discussant:
N/A
Stream:
Location:
Sigur Center Conference Room 503
Start time:
11 October, 2019 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-04
Religious Pluralisation in Urban Environment, part I

Convenors:
Ketevan Khutsishvili (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University)
Tomohiko Uyama (Hokkaido University)
Tsypylma Darieva (Centre for East European and international Studies)
Medea Badashvili (Tbilisi State University)
Chair:
Ketevan Khutsishvili
Discussant:
Tomohiko Uyama & Medea Badashvili
Stream:
Location:
Sigur Center Conference Room
Start time:
11 October, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-05
Religious Pluralisation in Urban Environment part II

Convenors:
Julie McBrien (Amsterdam)
Tsypylma Darieva (Centre for East European and international Studies)
Ketevan Khutsishvili (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University)
Chair:
Tsyplyma Darieva
Discussant:
Julie McBrien
Stream:
Location:
Sigur Center Conference Room 503
Start time:
11 October, 2019 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-05
No Past? No Future? Everyday Securityscapes in Central Asia

Convenors:
Madeleine Reeves (University of Manchester)
Chair:
N/A
Discussant:
Madeleine Reeves
Stream:
Location:
Posvar 3431
Start time:
27 October, 2018 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-06
Precarious Labor: Political economy, gender, and subjectivity in Central Asia

Convenors:
Regine Spector (University of Massachusetts-Amherst)
Chair:
Regine Spector
Discussant:
Regine Spector
Stream:
Location:
Voesar Conference Room 412
Start time:
11 October, 2019 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-07
Religion in Social Context

Convenors:
Jonathan Zaharin
Marintha Miles (George Mason University)
Chair:
Jonathan Zaharin
Discussant:
Marintha Miles
Stream:
Location:
Posvar 3431
Start time:
28 October, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

ANT-08
Values and Heritage

Convenors:
Byeibitgul Khaumyen (Texas A&M)
Colin Johnson (University of Pittsburgh)
Chair:
Byeitbitgul Khaumyen
Discussant:
Colin Johnson
Stream:
Location:
Posvar 3431
Start time:
28 October, 2018 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Ant01
The changing faces and use of ethnography (ASA apply)

Convenors:
Sarah Buckler (Robert Gordon University)
Julie Scott (Canterbury Christ Church University)
Chair:
Dr Sarah Buckler
Discussant:
Dr Julie Scott
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 11
Start time:
18 September, 2018 at 13:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Ant02
#MeTooAnthro: sexual assault and harassment in anthropology

Convenors:
Esther R Anderson (University of Southern Queensland)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 6
Start time:
20 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Ant03
The new ethnographer: contemporary challenges in anthropological research

Convenors:
Caitlin Procter (European University Institute )
Anya Evans (London School of Economics)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 11
Start time:
21 September, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Ant04
Reimagining difference: diversity in anthropology

Convenors:
Alison Macdonald (UCL)
Alice Elliot (Goldsmiths, University of London)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 11
Start time:
19 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Ant05
One discipline or many?

Convenors:
David Shankland (Royal Anthropological Institute)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 11
Start time:
21 September, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Ant06
Ethical research and ethical review

Convenors:
Jude Robinson (University of Glasgow)
Margaret Sleeboom-Faulkner (University of Sussex)
Bob Simpson (Durham University)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools South School
Start time:
20 September, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth01
Multiple African anthropocenes: universal concepts, local manifestations

Convenors:
Tilman Musch (University of Bayreuth)
Dida Badi (University of Bayreuth)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 4
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth02
Hierarchies of knowledge production in academic collaborations between Africa and Europe [Panel of the Association for the Anthropology of Social Change and Development - APAD]

Convenors:
Elieth Eyebiyi (IHA CREPOS)
Marie Deridder (University of Louvain)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 2
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth03
Welfare, redistribution and new forms of the "public good" [Sponsored by AFRICA: Journal of the International African Institute]

Convenors:
Elizabeth Hull (SOAS, University of London)
Ruth Prince (University of Oslo)
Chair:
Elizabeth Hull
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 2
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth04
Urban policing and production of the city

Convenors:
Peter Alexander Albrecht (Danish Institute for International Studies)
Helene Maria Kyed (Danish Institute for International Studies)
Maya Mynster Christensen (Royal Danish Defence College)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.04
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth05
Conflict urbanisation and urbanity in Africa

Convenors:
Peter Chonka (King's College London)
Jutta Bakonyi (Durham University)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 4
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth06
Islands of peace

Convenors:
Till Förster (University of Basel )
Jeremy Allouche (IDS)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.07
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth07
Politics at the periphery

Convenors:
Daniel Wroe
Ben Jones (University of East Anglia)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 1
Start time:
12 June, 2019 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth08
Urban enclaves and the middle class

Convenors:
Jason Sumich (University of Essex)
Julie Soleil Archambault (Concordia University)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.04
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth09
Continuities and disruptions in 'doing fatherhood' in Africa

Convenors:
Carole Ammann (University of Amsterdam)
Kristen McLean (Yale University)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.05
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth11
Questioning "norms" in/from Queer African Studies

Convenors:
Rachel Spronk (University of Amsterdam)
Thomas Hendriks (University of Oxford)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.05
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth12
Continuities and disruptions in the home-making process of migration

Convenors:
Manya Kagan (Ben Gurion University of the Negev)
Noa Levy (Ben Gurion University of the Negev)
Lisa Richlen (Ben Gurion University of the Negev)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 3
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth13
Experiencing violent conflicts over the life course and across generations: connections and ruptures

Convenors:
Lidewyde Berckmoes (African Studies Centre Leiden)
Bert Ingelaere (University of Antwerp)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 4
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth14
Rethinking urban theory from African cities

Convenors:
Jennifer Hart (Wayne State University)
Martin Murray (University of Michigan)
Lalli Metsola (University of Helsinki)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 4
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth15
Cryptopolitics: exposure, concealment, and digital media

Convenors:
Katrien Pype (KU Leuven University)
Victoria Bernal (University of California (UCI))
Daivi Rodima-Taylor (Boston University)
Discussant:
Daivi Rodima-Taylor
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 1
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth16
Contesting legitimacy in Africa: accountability, transparency and responsibility

Convenors:
Gerhard Anders (University of Edinburgh)
Erik Bähre (Universiteit Leiden)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 3
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth18
Old age and migration: an African perspective

Convenors:
Marta Scaglioni (Università degli Studi di Milano-Bicocca)
Discussant:
Giovanna Santanera (Università di Milano Bicocca)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.07
Start time:
12 June, 2019 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth20
Pan African identities in regards to aesthetic phenomena

Convenors:
Aurore Vermylen (UCL)
Basile Koechlin (Royal Museum for Central Africa)
Adam Rodgers Johns (SOAS, University of London)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 2
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth21
Making a living on & off the road - trucking and the politics of movement and stoppage in Africa

Convenors:
Wolfgang Zeller (University of Edinburgh)
Peer Schouten (Danish Institute for International Studies)
Chair:
Wolfgang Zeller
Discussant:
Hugh Lamarque, Jose-Maria Munoz
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 3
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth22
Fulbe connections: West African pastoralists between participation and disruption with society

Convenors:
Nikolaus Schareika (Georg August University)
Georges Djohy (University of Parakou)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 2
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth23
Sexual and reproductive rights: conflicting narratives and the future of gender in Africa

Convenors:
Ricardo Falcão (ISCTE - University Institute of Lisbon)
Clara Carvalho (ISCTE - University Institute of Lisbon)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 1
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth24
Corporate sovereignty: connections and disruptions of corporate power in Africa

Convenors:
Nikkie Wiegink (Utrecht University)
Tessa Diphoorn (Utrecht University)
Lars Buur (Roskilde University)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 3
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth25
Space infrastructures, science and technology in Africa

Convenors:
Davide Chinigò (Stellenbosch University)
Cherryl Walker (Stellenbosch University)
Discussant:
Susann Ludwig (University of Basel)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.05
Start time:
13 June, 2019 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth27
The transnational politics and materialities of LGBT 'rescue' in Africa

Convenors:
Robert Lorway (University of Manitoba)
Lucy Wanjiku Mungala (University of Amsterdam)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.05
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth28
Le Mali "post Accord d'Alger" : dynamiques, récits et pratiques du politique entre ruptures et continuités

Convenors:
Adib Bencherif (University of Ottawa)
Denia Chebli (Paris 1 Panthéon-Sorbonne)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.04
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth29
Re-making citizenship: social security and refuge beyond the state

Convenors:
Nicki Kindersley (University of Cambridge)
Mohamed Bakhit (University of Khartoum)
Discussant:
Surer Mohamed (University of Cambridge)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 1
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth30
Business at work: new ethnographies of private sector dynamics in Africa

Convenors:
Jose-Maria Munoz (University of Edinburgh)
Thomas Bierschenk (Johannes Gutenberg-Universität)
Discussant:
Peter Little (Emory University)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.05
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth31
Decolonising Africanist migration research? [CRG AMMODI]

Convenors:
Jesper Bjarnesen (The Nordic Africa Institute)
Franzisca Zanker (Arnold-Bergstraesser Institute)
Chair:
Session 1: Heaven Crawley (Coventry University); Session 2: Jesper Bjarnesen (The Nordic Africa Institute)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 1
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth32
Violent conflict and urban governance [CRG Violent Conflict]

Convenors:
Karen Büscher (Ghent University)
Discussant:
Gillian Mathys (Ghent University)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 4
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth33
Intimate relationships, marriage, and social change in southern Africa

Convenors:
Koreen Reece (University of Edinburgh)
Kim Molenaar (Leiden University)
Senzokuhle Doreen Setume (University of Botswana)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.06
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth34
African LGBTQ activisms: queer counter narratives and arts of resistance

Convenors:
Xaman Minillo (University of Bristol)
Discussant:
Adriaan van Klinken (University of Leeds)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.07
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth35
'We need electricity today': narratives and practices of electrical connections and outages in Africa

Convenors:
Moïse Williams Pokam Kamdem (University of Dschang)
Marius De Batchouo Moifo Fonkou (University of Dschang )
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 1
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth36
Aspiring men: disrupting the narrative of African masculinity in crisis

Convenors:
Carolyne Egesa (University of Amsterdam)
Amisah Zenabu Bakuri (University of Amsterdam)
Chair:
Eileen Moyer (University of Amsterdam)
Discussant:
Jean Comaroff (Harvard University)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.06
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth37
Ritual as performance space

Convenors:
Doseline Kiguru (The British Institute in Eastern Africa)
Kimingichi Wabende (University of Nairobi)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.04
Start time:
12 June, 2019 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth39
Stories of a rural African working class

Convenors:
Chloé Josse Durand (French Institute for Research in Africa - Nairobi (IFRA Nairobi))
Marie-Aude Fouéré (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS))
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.06
Start time:
12 June, 2019 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth40
Photo archives: silence and blindness

Convenors:
Jürg Schneider (University of Basel)
David Zeitlyn (University of Oxford)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.05
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth41
Materiality and spirit: exploring visuality, citizenship and power in urban Africa

Convenors:
Naluwembe Binaisa (University College London)
Discussant:
Ndidi Dike, Lagos
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 3
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth42
Solitude in Africa

Convenors:
Michael Stasik (Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.06
Start time:
12 June, 2019 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth43
Encountering publics in African cities: embodied research and experiential learning

Convenors:
Anna Selmeczi (University of Cape Town)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.06
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth44
Affective connections and the formation of new African citizens

Convenors:
Chloé Buire (LAM | CNRS)
Chair:
Elara Bertho (CNRS)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.04
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth45
Ethical certification between traceability and transparency: the future of digital technologies in Africa

Convenors:
Filipe Calvao (Graduate Institute of Geneva)
Matthew Archer (Copenhagen Business School)
Matthieu Bolay (Graduate Institute of International and Development Studies)
Discussant:
Stefano Ponte (Copenhagen Business School)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.06
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth46
Decolonizing the academy in future Africa [Roundtable]

Convenors:
Michael Bollig (University of Cologne)
Michaela Pelican (University of Cologne)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.04
Start time:
13 June, 2019 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth48
Crossing boundaries, crossing borders: subversion, disruption and LGBTQ migration on the African continent

Convenors:
B Camminga (University of Wits)
John Marnell (University of the Witwatersrand)
Ntokozo Yingwana (University of the Witwatersrand)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.06
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth50
Troubling growth

Convenors:
Sandra Calkins (Free University of Berlin)
Tyler Zoanni (University of Bayreuth)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 2
Start time:
12 June, 2019 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth51
Kinship ties and networks on the move: strategies for mobility

Convenors:
Francesca Declich (Università di Urbino 'Carlo Bo')
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.04
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth52
African Studies Associations in Europe - a critical revision of aims and future challenges [VAD Roundtable]

Convenors:
Stefan Schmid (Goethe University Frankfurt )
Hans Peter Hahn (Goethe-Universität Frankfurt)
Chair:
Ton Dietz (ASC Leiden)
Discussant:
Azeb Amha (Nederlandse Verengiging voor Afrikastudies), Ambreena Manji (ASA-UK), Hana Horakova (Czech Association for African Studies), Antonio Pezzano (Associazione per gli Studi Africani), Hans P. Hahn (VAD)).
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 4
Start time:
12 June, 2019 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Anth53
Photographs as objects of affective connection and disruption

Convenors:
Ewa Majczak (University of Oxford)
Hélène Neveu Kringelbach (University College London)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Seminar Room 2.07
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Anth54
African global travellers: (dis)connections, policies, and imaginations [CRG Africa in the World]

Convenors:
Stefan Schmid (Goethe University Frankfurt )
Mayke Kaag (African Studies Centre Leiden)
Stream:
Location:
Appleton Tower, Lecture Theatre 2
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Arch001
Archives, digital collections, on-line databases and the internet

Convenors:
Lauri Harvilahti (Finnish Literature Society)
Kelly Fitzgerald (University College Dublin)
Stream:
Location:
A125
Start time:
23 June, 2015 at 10:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Arch002
Everyone an archivist? The role of participatory archives in creating cultural heritage

Convenors:
Anne Heimo (University of Turku)
Kirsi Hanninen (University of Turku)
Stream:
Location:
A125
Start time:
22 June, 2015 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Arch003
Visions and traditions: the production of knowledge at the tradition archives

Convenors:
Susanne Österlund-Pötzsch (Society of Swedish Literature in Finland)
Ave Goršič (Estonian Literary Museum)
Audun Kjus (Norsk Folkemuseum (The Norwegian Museum of Cultural History) )
Stream:
Location:
A125
Start time:
24 June, 2015 at 10:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Arch004
Ethnographic archives: should we share or should we hide?

Convenors:
Rita Cachado (ISCTE-University Institute of Lisbon)
Sónia Vespeira de Almeida (Center for Research in Anthropology (CRIA), Universidade Nova de Lisboa)
Stream:
Location:
A126
Start time:
23 June, 2015 at 10:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Arch01
Participatory archives in a transforming world [SIEF Working Group on Archives] [P+R]

Convenors:
Sanita Reinsone (Institute of Literature, Folklore and Art, University of Latvia)
Ave Goršič (Estonian Literary Museum)
Stream:
Format:
Location:
Aula 7
Start time:
15 April, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Arch01
Dwelling in the cultural archives I: traces, experiences and meanings

Convenors:
Pauliina Latvala-Harvilahti (The Finnish Literature Society)
Charlotte Hagstrom (Lund University)
Chair:
Susanne Österlund-Pötzsch Pötzsch (Society of Swedish Literature in Finland)
Stream:
Location:
KWZ 2.601
Start time:
27 March, 2017 at 8:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Arch02
Keeping track of your field data [SIEF Working Group on Archives] [W]

Convenors:
Maryna Chernyavska (University of Alberta)
Kelly Fitzgerald (University College Dublin)
Stream:
Format:
Location:
Aula 6
Start time:
16 April, 2019 at 11:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Arch02
Dwelling in the virtual space: digital approaches and archival practices

Convenors:
Lauri Harvilahti (Finnish Literature Society)
Sanita Reinsone (Institute of Literature, Folklore and Art, University of Latvia)
Stream:
Location:
KWZ 2.601
Start time:
28 March, 2017 at 8:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Arch03
Collaborative curation: towards a slow archives movement

Convenors:
Kimberly Christen (Washington State University)
Guha Shankar (Library of Congress)
Stream:
Location:
Aula 5
Start time:
16 April, 2019 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Arch03
Dwelling in the cultural archives II: policies and archive practices

Convenors:
Susanne Österlund-Pötzsch (Society of Swedish Literature in Finland)
Susanne Nylund Skog (Institute for Language and Folklore)
Stream:
Location:
KWZ 2.601
Start time:
29 March, 2017 at 8:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Arch04
Museums and material culture: tracking the impact of the participatory turn

Convenors:
Hester Dibbits (Reinwardt Academy for Cultural Heritage)
Stream:
Location:
Aula 1
Start time:
17 April, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Arch05
Museums reconsidered: heritage in a transforming world

Convenors:
Fatima Brana (University of Vigo)
Xose Carlos Sierra (Museo do Pobo Galego)
Stream:
Location:
Aula 5
Start time:
16 April, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Art01
Friends with benefits? - a critical reflection on patronage and artistic agency in the visual arts

Convenors:
Katharina Greven (Iwalewahaus, University of Bayreuth)
Katrin Peters-Klaphake (University of Bayreuth)
Discussant:
Nadine Siegert (Bayreuth University)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 1
Start time:
13 June, 2019 at 16:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Art02
Breaking with the past: strategies of disruption in South African visual arts in the representation of a new social order

Convenors:
Michael Godby (University of Cape Town)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 1
Start time:
12 June, 2019 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Art03
Diversifying the visual library: photographic presentations and representations of the African continent

Convenors:
Andrea Stultiens (Hanze University of Applied Sciences)
Kerstin Hacker (Anglia Ruskin University)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 2
Start time:
13 June, 2019 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Art04
Yorùbá culture and music as connections, identity formation and disruptions among African Americans

Convenors:
Albert Oikelome (University of Lagos)
Olusegun Stephen Titus (Obafemi Awolowo University)
Olupemi Oludare (University of Lagos)
Chair:
Omotayo Oloruntoba-Oju (Adekunle Ajasin University)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 2
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Art06
"Boomerangs and Roots" - rumba, rap and reggae as African or Afrodiasporic musics?

Convenors:
Hauke Dorsch (Universitaet Mainz)
Ibrahima Wane (Cheikh Anta Diop University)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 2
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Art07
Connecting image and imagination: the arts on/and African slavery

Convenors:
Anna Seiderer (University Paris 8)
Lotte Pelckmans (Aarhus University)
Discussant:
Mads Anders Baggesgaard (Aarhus University)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 1
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Art10
African feminisms today: connections and disruptions

Convenors:
Rama Dieng (University of Edinburgh)
Chair:
Rama Salla Dieng (Centre of African Studies, University of Edinburgh)
Discussant:
Professor Fatou Sow
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 1
Start time:
13 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Art11
Reconnecting African art and artefacts

Convenors:
David Gordon (Bowdoin College)
Lawrence Dritsas (University of Edinburgh)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 1
Start time:
14 June, 2019 at 8:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Art13
Connections and disruptions: African contemporary expressive culture in the global context

Convenors:
Amarildo Ajasse (Ca’ Foscari, University of Venice)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 1
Start time:
12 June, 2019 at 8:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Art14
Going beyond disruptions: the opportunities and challenges in researching African contemporary expressive culture [Roundtable]

Convenors:
Helena Cantone (SOAS, University of London)
Stream:
Location:
Chrystal McMillan, Seminar Room 2
Start time:
12 June, 2019 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AV01
Audiovisual media programme

Convenors:
Meg Stalcup (University of Ottawa)
Location:
FSS 1007
Start time:
3 May, 2017 at 17:45
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

AV01
Track changes: reflecting on a transforming world (audiovisual media)

Convenors:
Joan Roura-Expósito (Incipit-CSIC)
Stream:
Location:
Salon de Graos, Facultade de Ciencias Económicas e Empresariais, Campus Norte

Short abstract:

Long abstract:

AW01
Encounter, create and eat the world: a meal

Convenors:
Michael Guggenheim (Goldsmiths, University of London)
Laura Cuch (University College London)
Stream:
Format:
Location:
LICA C01 Design Studio
Start time:
26 July, 2018 at 12:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

AW02
Infrastructuring in STS: what does infrastructuring look like? When does it look like that?

Convenors:
Andrea Botero (University of Oulu)
Hanne Cecilie Geirbo (University of Oslo)
Helena Karasti (University of Oulu)
Sanna Marttila (IT University of Copenhagen)
Joanna Saad-Sulonen (IT University of Copenhagen)
Chair:
Karen Baker (University of Oulu; UIUC)
Discussant:
Elena Parmiggiani (Norwegian Uni. of Science and Technology)
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 2
Start time:
26 July, 2018 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B01
Is it time for an anthro-materiality?

Convenors:
Luci Attala (University of Wales, Trinity St David)
Louise Steel (UWTSD)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.03
Start time:
4 September, 2019 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B01
Joining together cells and tissues: novel in vitro technologies in context

Convenors:
Neil Stephens (Brunel University London)
Niki Vermeulen (University of Edinburgh)
Chair:
Neil Stephens and Niki Vermeulen
Discussant:
Niki Vermeulen
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 3
Start time:
26 July, 2018 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B01
Individual papers - Business, Finance, and Management

Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B01
Individual papers - Business, Finance, and Management

Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B01
Embodying Liminality in Transitional Spaces

Convenors:
Les Roberts (University of Liverpool)
Hazel Andrews (LJMU)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B01
Migration, agriculture and (in)equality in 'home areas' (Paper)

Convenors:
Peter Mollinga (SOAS University of London)
Fraser Sugden (University of Birmingham)
Alan Nicol (IWMI)
Stream:
Location:
F6
Start time:
28 June, 2018 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B02
Smartphones and ageing: a global anthropological perspective

Convenors:
Shireen Walton (University College London (UCL))
Xinyuan Wang (University College London (UCL))
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.03
Start time:
6 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B02
Geographies and anthropologies of the state: places, persons and nonhumans

Convenors:
Alice Wilson (University of Sussex)
Fiona McConnell (University of Oxford)
Nayanika Mathur (University of Oxford)
Stream:
Location:
Senate House - Montague
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B02
Unequal legacies? The politics of the Green Revolution and South-South technology transfers in Africa [Rising Powers SG] (Paper)

Convenors:
Lidia Cabral (Institute of Development Studies)
Divya Sharma (University of Sussex)
Tom Lavers (University of Manchester)
Stream:
Location:
F5
Start time:
27 June, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B03
A home of one's own: gender and property in global cities

Convenors:
Henrike Donner (Goldsmiths)
Mirna Guha (Anglia Ruskin University)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.03
Start time:
5 September, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B03
Open design & manufacturing in the platform economy

Convenors:
Raúl Tabarés (Tecnalia)
Discussant:
Vasilis Niaros (P2P Foundation), Massimo Menichelli (Institute for Advanced Architecture of Catalonia, Fab City Research Lab)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 23
Start time:
27 July, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B03
Watershed Ethnography

Convenors:
Patrick Bresnihan (Maynooth University)
Jeremy Trombley (Cornell University)
Stream:
Location:
Senate House - G7
Start time:
6 June, 2020 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B03
Examining inequalities in contexts of environmental degradation (Paper)

Convenors:
Clare Barnes (University of Edinburgh)
Paola Ballon (University of Oxford)
Sam Staddon (University of Edinburgh)
Chair:
Fiona Nunan (University of Birmingham)
Stream:
Location:
F1
Start time:
28 June, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B04
The production, uses and meaning of identity documents for people on the move

Convenors:
Claire Walkey (University of Oxford)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.03
Start time:
3 September, 2019 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B04
Saharan Imaginaries: Endogenous and Exogenous Perspectives

Convenors:
Hassan Ould Moctar (SOAS, University of London)
Matthew Porges (University of St Andrews)
Discussant:
Dr Alice Wilson (University of Sussex)
Stream:
Location:
SOAS - 3
Start time:
6 June, 2020 at 14:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B04
Natural resources and global inequalities: the African experience (Paper)

Convenors:
Felix Danso (Webster University (Ghana Campus))
Stream:
Location:
F5
Start time:
28 June, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B05
Anthropological contributions to understanding the Global Cancer Divide

Convenors:
Belinda Spagnoletti (University of Melbourne)
Linda Bennett (University of Melbourne)
Lenore Manderson (University of the Witwatersrand)
Discussant:
Anna Lora-Wainwright (University of Oxford)
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 01.05
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B05
Crafting attachments, making worlds

Convenors:
Else Vogel (Linköping University)
Justine Laurent (University of Amsterdam)
Annelieke Driessen (London School for Hygiene and Tropical Medicine)
Discussant:
Marianne de Laet (Harvey Mudd College)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 23
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B05
Approaching indigenous territorialities in (post)colonial contexts

Convenors:
Anne Lavanchy (University of Applied Sciences)
Irène Hirt (University of Geneva)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B05
Looking at inequalities as asymmetric power relations within green transformations (Paper)

Convenors:
Paola Velasco Herrejon (University of Cambridge)
Gerardo Alonso Torres Contreras (IDS, University of Sussex)
Stream:
Location:
F5
Start time:
27 June, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B06
Strengthening Postgraduate Environments in African Academia [initiated by ISS]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Wil Hout (Erasmus University Rotterdam)
Chrissie Boughey (Rhodes University)
Sioux McKenna (Rhodes University)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B06
Anthropology of mathematical modeling

Convenors:
Sara Davis (Graduate Institute, Geneva)
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 01.08
Start time:
4 September, 2019 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B06
Collaboration in/with "open labs": studying the objects of boundary-making and crossing

Convenors:
Morgan Meyer (MINES ParisTech)
Evelyne Lhoste (Laboratoire Interdisciplinaire Sciences Innovations Sociétés)
Luis Felipe Rosado Murillo (CNAM/IFRIS)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 23
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B06
Multi-disciplinary studies of 'islandscape' as a meshwork.

Convenors:
Toru Yamaguchi (Keio University)
Hiroya Yamano (National Institute for Environmental Studies)
Satoshi Tanahashi (Ochanomizu University)
Naoko Fukayama (Tokyo Metropolitan University)
Stream:
Location:
SOAS - 5
Start time:
6 June, 2020 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B06
Improving benefit-sharing for large hydropower dam projects: insights from academia and practice (Policy and Practice)

Convenors:
Julian Kirchherr (Utrecht University)
Filippo Menga (University of Reading)
Stream:
Location:
F1
Start time:
29 June, 2018 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B07
Decolonising higher education in Africa: disciplinary and pedagogical Issues [initiated by the University of Ghana at Legon]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Dzodzi Tsikata (University of Ghana)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B07
The new ethnographer: facing challenges in contemporary fieldwork

Convenors:
Keiko Kanno (University of Oxford )
Anya Evans (London School of Economics)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.02
Start time:
5 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B07
Island studies connecting anthropology and geography across time

Convenors:
Ilan Kelman (UCL and UiA)
Aideen Foley (Birkbeck, University of London)
Stream:
Location:
SOAS - 5
Start time:
6 June, 2020 at 14:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B07
Situating designs

Convenors:
Yana Boeva (York University)
Peter Fuzesi (Lancaster University)
Discussant:
Alex Wilkie (Goldsmiths, University of London), Daniela Rosner (University of Washington)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Colloquim (Faraday Complex)
Start time:
26 July, 2018 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B08
Decolonizing the knowledge linkages between Africa and the rest of the world [initiated by the University of Cape Town]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Mayke Kaag (African Studies Centre Leiden)
Nkululeko Mabandla (University of Cape Town)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B08
Generosity and analysis

Convenors:
Toby Austin Locke (Goldsmiths College)
Elena Liber (Goldsmiths College)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.02
Start time:
3 September, 2019 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B08
Anthropology and Geography in Postsocialism

Convenors:
Vesna V. Godina (University of Maribor)
Chair:
Vesna V. Godina
Stream:
Location:
British Museum - Studio
Start time:
6 June, 2020 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B08
From A to B: orders and disorders of routing and navigation

Convenors:
Paula Bialski (Leuphana University Lüneburg)
Adrian Mackenzie (Lancaster University)
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 3
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B09
Decolonizing African heritage inside and outside the African continent [initiated by the University of Mainz, with Leiden University/Anthropology, University of Rwanda]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Anna-Maria Brandstetter (Universität Mainz)
Peter Pels (Leiden University)
Ciraj Rassool (University of the Western Cape)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B09
Inaccessible access: confronting barriers to epistemic inclusion for people with disabilities in the academy and beyond

Convenors:
Kelly Fagan Robinson (University of Cambridge)
Theresia Hofer (University of Bristol)
Mark Carew
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.03
Start time:
5 September, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B09
Language and the Environment: Ways of Speaking about Place, Space and Geospatial Nomenclature

Convenors:
Nadezhda Mamontova (University of Oxford)
Laura Siragusa (University of Helsinki)
Discussant:
Dr. Thomas Thornton
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B09
Feminist figures: crafting intersections in theory and practice

Convenors:
Joan Haran (Cardiff University)
Kate O'Riordan (University of Sussex )
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 3
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B1
Inclusive innovation contesting inequalities and promoting social justice

Convenors:
Les Levidow (The Open University)
Luigi Pellizzoni (University of Pisa)
Stream:
Format:
Location:
Economy 1
Start time:
17 September, 2014 at 10:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B1
Development, democracy, and dissent: Eritrean politics after Independence

Convenors:
Sara Dorman (University of Edinburgh)
Stream:
Location:
G50
Start time:
11 September, 2006 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B1
Tourism and politics in transitional societies

Convenors:
Saskia Cousin (Université Paris Descartes)
Caroline Legrand (CNRS)
Chair:
Saskia Cousin
Discussant:
Caroline Legrand
Stream:
Location:
GCG09/10
Start time:
11 April, 2007 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B1
Landscape, history, nationalism and imperialism

Chair:
Reg Cline-Cole (CWAS)
Stream:
Location:
GR 357
Start time:
11 September, 2008 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B1
Inclusive innovation for development: what inclusion for a fairer future?

Convenors:
Theodoros Papaioannou (The Open University)
Les Levidow (The Open University)
Stream:
Format:
Location:
Christodoulou Meeting Rooms East, Room 1
Start time:
20 June, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B10
Education and young migrants' 'return' mobilities

Convenors:
Hannah Hoechner (University of East Anglia)
Emma Abotsi (British Sociological Association/ The British Library)
Joan van Geel (Maastricht University)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 1.03
Start time:
5 September, 2019 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B10
International knowledge migration [initiated by NUFFIC, and ISS on the role of diaspora transnationals]

Convenors:
Antony Ongayo (International Institute of Social Studies (ISS) of Erasmus University)
Samira Zafar (Nuffic)
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Mirjam Van Reisen (Leiden University, Tilburg University)
Akinyinka Akinyoade (Leiden University)
Lothar Smith (Nijmegen School of Management)
David van Kampen (Nuffic)
Oliver Bakewell (University of Manchester)
Leander Kandilige (University of Ghana)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B10
Unearthing Memories: Remembering and Forgetting as Subterranean Practices

Convenors:
Erol Saglam (Stockholm University)
Eray Cayli (London School of Economics and Political Science)
Chair:
Dr Erol Saglam and Dr Eray Cayli
Discussant:
(I) Dr Yael Navaro (University of Cambridge) & (II) Dr Ozlem Biner (University of Kent)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B11
Indigenous childhoods and the environment

Convenors:
Jan David Hauck (London School of Economics)
Francesca Mezzenzana (University of Kent)
Discussant:
Catherine Allerton (London School of Economics)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.03
Start time:
3 September, 2019 at 13:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B11
Africa-Asia, a new axis of knowledge [initiated by IIAS-Leiden, Africa-Asia Network (University of Dar es Salaam, University of Ghana, Université Gaston Berger)

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Mayke Kaag (African Studies Centre Leiden)
Abdourahmane Seck (University Gaston Berger)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B11
Mapping the multiple Mediterraneans

Convenors:
Sarah Green (University of Helsinki)
Philippe Rekacewicz (Visioncarto.net)
Chair:
TBA
Discussant:
TBA
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B11
Descriptive meetings: description as site, ground and point of politics

Convenors:
Nicole Vitellone (University of Liverpool)
Ciara Kierans (University of Liverpool)
Michael Mair (University of Liverpool)
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 3
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B12
Forests and the Indigenous Communities Worldwide through Ages: A Struggle for Survival

Convenors:
Ram Babu Mallavarapu (Centre of Indigenous Peoples Initiatives )
Chair:
Dr. Ram Babu Mallavarappu
Discussant:
Dr Bikku Singh Rathod
Stream:
Location:
SOAS - 6
Start time:
6 June, 2020 at 9:00
Session slots:
6

Short abstract:

Long abstract:

B12
Ethico-digital relationships amid uncertain futures: mobile technologies, ethical reproduction, and uncertainty

Convenors:
Claire Moll Namas (University of Cambridge)
Danny Cardoza (University of Cambridge)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 2.02
Start time:
6 September, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B12
Knowledge networking within Africa [initiated by EMU Maputo; also involvement by PAL]

Convenors:
Patricio Langa (Eduardo Mondlane)
Sara Ruto (PAL Network)
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B13
Adding to the Air

Convenors:
Jane Macnaughton (Durham University)
Tom Widger (Durham University)
Edward Stevenson (Durham University)
Andrew Russell (Durham University)
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 01.08
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B13
Beyond Resistance: Value, Aspiration and Contested Realms in Late Capitalism

Convenors:
Sarasij Majumder (Kennesaw State University)
Kuntala Lahiri-Dutt (Australian National university)
Chair:
TBA
Discussant:
TBA
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B14
Memorialisation and Sacred Spaces

Convenors:
Christien Klaufus (University of Amsterdam)
Stream:
Location:
British Museum -Claus Moser
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B14
Anthropology and antimicrobial resistance

Convenors:
Helen Lambert (University of Bristol)
Adam Brisley (University of Bristol)
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 1.01
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B15
Indigenous peoples, territory and politics

Convenors:
Melissa Santana de Oliveira (LSE)
Chair:
Melissa Santana de Oliveira
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B16
Culture, Identity and Place

Convenors:
Katarzyna Grabska (Erasmus University )
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

B16
Future jeopardised: socialities and creations of the fear of climate change

Convenors:
Aet Annist (University of Tartu)
Bianka Plüschke-Altof (Tallinn University)
Stream:
Location:
Thomas Paine Study Centre 2.03
Start time:
6 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B17
Problematising 'social interventions' in global mental health: what can ethnography offer?

Convenors:
Rochelle Burgess (University College London (UCL))
Sumeet Jain (University of Edinburgh)
Clement Bayetti (Washington University in St Louis)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 3.02
Start time:
5 September, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B2
Social movements as actor-networks

Convenors:
Israel Rodriguez-Giralt (Universitat Oberta de Catalunya)
Isaac Marrero-Guillamon (Goldsmiths, University of London)
Stream:
Format:
Location:
C. Humanisticum AB 1.16
Start time:
18 September, 2014 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B2
Asmara in the 19th and 20th centuries: architecture, history and culture

Convenors:
Francesca Locatelli (Edinburgh University)
Stream:
Location:
G50
Start time:
11 September, 2006 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B2
Nationalism and imperialism

Chair:
Roy May (Coventry)
Stream:
Location:
GR 357
Start time:
11 September, 2008 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B2
Tourism: applied anthropological interventions

Convenors:
Kevin Yelvington (University of South Florida)
Chair:
Kevin A. Yelvington
Stream:
Location:
GCG08
Start time:
10 April, 2007 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B2
Just add women? The developmental impact of opening up politics to women

Convenors:
Susan Dodsworth (University of Birmingham)
Nic Cheeseman (University of Birmingham)
Stream:
Format:
Location:
Jim Burrows, Meeting Room 113
Start time:
20 June, 2019 at 16:15
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

B3
Can strengthening of local governance help development in West Africa?

Convenors:
Sef Slootweg (GIZ - Deutsche Gesellschaft fuer Internationale Zusammenarbeit)
Stream:
Location:
G50
Start time:
12 September, 2006 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B3
Tourism, political economy and culture

Convenors:
James G Carrier (Indiana University)
Donald Macleod (Glasgow University)
Stream:
Location:
GCG08
Start time:
12 April, 2007 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B3
Social and Solidarity Economy (SSE): a path towards achieving SDGs?

Convenors:
Alexander Borda-Rodriguez (The Open University )
Stream:
Format:
Location:
Library, Seminar Room 1
Start time:
19 June, 2019 at 15:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B3
Struggle, resistance and nationalism

Chair:
Philippa Hall (UCLAN)
Stream:
Location:
GR 357
Start time:
12 September, 2008 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B4
Integrating SMEs in global value chains and the challenge of inclusive development

Convenors:
David Adeyeye (Stellenbosch University)
Abiodun Egbetokun (National Centre for Technology Management, Nigeria)
Sara Grobbelaar (Stellenbosch University)
Stream:
Format:
Location:
Christodoulou Meeting Rooms East, Room 1
Start time:
19 June, 2019 at 15:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B4
Large-scale tourism in small-scale societies

Convenors:
Patrick Neveling (University of Bergen)
Carsten Wergin (Ruprecht-Karls-University Heidelberg)
Stream:
Location:
TM144
Start time:
11 April, 2007 at 14:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B4
Britain the EU and Africa

Chair:
William Beinart (Oxford)
Stream:
Location:
GR 357
Start time:
12 September, 2008 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B4 & B5
In and out of Eritrea: returnees, refugees, and renegades

Convenors:
Tricia Redeker-Hepner (University of Tennessee, Knoxville)
Bettina Conrad (University of Hamburg)
Stream:
Location:
G50
Start time:
12 September, 2006 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

B5
The Commonwealth, America and the EU: international relations in Africa

Chair:
Rita Abrahamsen (Aberystwyth)
Stream:
Location:
GR 357
Start time:
12 September, 2008 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B6
Shaping the African family: colonial law and social change in urban centres

Convenors:
Marie Rodet (SOAS)
Elke Stockreiter (University of Iowa)
Discussant:
Barbara Cooper, Rutgers
Stream:
Location:
G50
Start time:
12 September, 2006 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B6
Conflict

Chair:
Rita Abrahamsen (Aberystwyth)
Stream:
Location:
GR 357
Start time:
13 September, 2008 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B7
Conflict, violence and security

Chair:
Cyril Obi (Nordiska)
Stream:
Location:
GR 357
Start time:
13 September, 2008 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

B7 & B8
Understanding community action with regard to water and HIV/AIDS

Convenors:
Jelke Boesten (King's College London)
Stream:
Location:
G50
Start time:
13 September, 2006 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

BH01
Health, nutrition and physical growth in developing nations

Convenors:
Premananda Bharati (Indian Statistical Institute)
Chair:
Swinder Pal Singh
Stream:
Location:
Schuster Lab Bragg
Start time:
7 August, 2013 at 9:00
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

BH02
Co-evolution of humans and their foods: cross-disciplinary perspectives (IUAES Commission on the Anthropology of Food and Nutrition)

Convenors:
Helen Macbeth (Oxford Brookes University)
Stream:
Location:
University Place 2.217
Start time:
6 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH03
Human origins in sociocultural and biological perspectives (IUAES Commission on Theoretical Anthropology)

Convenors:
Aleksandar Boskovic (University of Belgrade)
Stream:
Location:
University Place 4.206
Start time:
6 August, 2013 at 9:00
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

BH04
Indigenous knowledge and sustainable development (IUAES Commission on Indigenous Knowledge and Sustainable Development)

Convenors:
Viacheslav Rudnev (Institute of Ethnology and Anthropology)
Dorothy Billings (Wichita State University)
Stream:
Location:
Roscoe 1.010
Start time:
7 August, 2013 at 9:00
Session slots:
6

Short abstract:

Long abstract:

BH05
Evolving family types and evolving humanity

Convenors:
Francis Kulirani (Anthropological Survey of India)
Stream:
Location:
University Place 3.210
Start time:
8 August, 2013 at 14:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH06
Diverse starting points, common end(s): anthropology and the person

Convenors:
Gemma John (Manchester University)
Hannah Knox (University College London)
Chair:
Gemma John
Discussant:
Jeanette Edwards
Stream:
Location:
Schuster Lab Blackett
Start time:
6 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH08
Ways of be(com)ing human

Convenors:
Eugenia Ramirez-Goicoechea (Universidad Nacional de Educación a Distancia, UNED)
Discussant:
Prof. Gísli Pálsson, University of Rejkiavik
Stream:
Location:
University Place 1.219
Start time:
7 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH09
Race in anthropology

Convenors:
Peter Wade (Manchester University)
John Hartigan (University of Texas)
Discussant:
Virginia Dominguez
Stream:
Location:
University Place Theatre
Start time:
9 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH10
Development of the underdeveloped

Convenors:
Anjali Kurane (Savitribai Phule Pune University (Formerly University of Pune))
Stream:
Location:
University Place 2.219/2.220
Start time:
7 August, 2013 at 14:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH11
The evolution of human cooperation and prosociality: does capitalism produce the fairest society on earth?

Convenors:
Camilla Power (University of East London)
Stream:
Location:
University Place 2.217
Start time:
9 August, 2013 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

BH13
Exploring human origins: exciting discoveries at the start of the 21st century

Convenors:
Anek R. Sankhyan (Palaeo Research Society)
Stream:
Location:
University Place 4.204
Start time:
6 August, 2013 at 9:00
Session slots:
6

Short abstract:

Long abstract:

BH14
Human responsiveness

Convenors:
Thomas Schwarz Wentzer (Aarhus University, DK)
Kasper Lysemose (Aarhus University)
Rasmus Dyring (Aarhus University)
Stream:
Location:
University Place 4.214
Start time:
8 August, 2013 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BH15
Querying domestication: the ethnography of human-animal entanglements

Convenors:
Gro Ween (University of Oslo)
David Anderson (University of Aberdeen)
Marianne Elisabeth Lien (University of Oslo)
Discussant:
David Anderson, Marianne Lien and Gro Ween.
Stream:
Location:
University Place 1.219
Start time:
6 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH16
Osteobiographies: studies from ancient human skeletal remains

Convenors:
Samanti Kulatilake (Mount Royal University)
Stream:
Location:
Roscoe 2.10
Start time:
8 August, 2013 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BH17
Aesthetics of development: art, anthropogy and spiritual transformations of self and society

Convenors:
Ananta Kumar Giri (Madras Inst of Development Studies)
John Clammer (United Nations University)
Chair:
John Clammer
Discussant:
John Clammer
Stream:
Location:
University Place 4.205
Start time:
8 August, 2013 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

BH18
Did matriarchy ever exist? New approaches from Darwinian anthropology, rock art studies, ethnography and myth

Convenors:
Camilla Power (University of East London)
Stream:
Location:
University Place 4.208
Start time:
7 August, 2013 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BH19
Malnutrition and its impact on child development in India

Convenors:
Kodali Vijayanthimala (MGNIRSA)
Chair:
K.Vijayanthimala
Stream:
Location:
Alan Turing Building G113
Start time:
8 August, 2013 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

BH20
Inheritance as a contemporary anthropological issue

Convenors:
Jennifer Speirs (University of Edinburgh)
Siobhan Magee (University of Edinburgh)
Stream:
Location:
University Place 6.208
Start time:
6 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH23
Non-human and human beings and their entanglements within Muslim milieux

Convenors:
Araceli Gonzalez-Vazquez (Universidad del País Vasco/Basque Country University)
Stream:
Location:
University Place 3.210
Start time:
6 August, 2013 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BH24
Politics and social mobilization: contemporary insights in the relations among governments, states and civil societies in Africa and Latin America

Convenors:
Mabel Grimberg (University of Buenos Aires)
Marcelo Rosa (University of Brasília)
Stream:
Location:
Schuster Lab Moseley
Start time:
8 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH25
Culture studies

Convenors:
Vinay Jain (Makhanlal Chaturvedi, Govt. Girls College, Khandwa (MP) India)
Shashwat Jain (Delhi Technological University)
Chair:
Dr. Ashok Sachdeva
Stream:
Location:
Roscoe 1.009
Start time:
9 August, 2013 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BH26
Development, socio-cultural and political change in South Asia

Convenors:
Muhammad A. Z. Mughal
Stream:
Location:
Roscoe 3.4
Start time:
9 August, 2013 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

BL01
Jonathan van Eerd: The Quality of Democracy in Africa: Opposition Competitiveness Rooted in Legacies of Cleavages, Palgrave, London and New York 2017.

Convenors:
Jonathan van Eerd (University of Zurich)
Chair:
Jonathan van Erd (University of Zurich)
Format:
Location:
KH115
Start time:
29 June, 2017 at 12:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL02
Siegbert Uhlig, David Appleyard, Alessandro Bausi and Wolfgang Hahn (eds.): Ethiopia - History, Culture and Challenges, LIT Verlag, Berlin 2017.

Convenors:
Veit D. Hopf (LIT Verlag)
Chair:
Veit Hopf (Lit Publishers)
Format:
Location:
KH116
Start time:
29 June, 2017 at 12:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL03
Peter Kallaway and Rebecca Swartz (editors): Empire and Education in Africa: The Shaping of a Comparative Perspective, Peter Lang, New York 2016.

Convenors:
Peter Kallaway (University of Cape Town)
Chair:
Peter Kallaway
Format:
Location:
KH114
Start time:
29 June, 2017 at 12:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL04
Vilho Amukwaya Shigwedha: The Aftermath of the Cassinga Massacre. Survivors, Deniers and Injustices, Basel Namibia Studies Series Vol. 18, BAB Publishing House, Basel 2017.

Convenors:
Vilho Amukwaya Shigwedha (Universityv of Namibia)
Chair:
Petra Kerkhoff (Basler Afrika Bibliographien)
Format:
Location:
KH114
Start time:
29 June, 2017 at 18:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL05
Iolanda Pensa (ed.): Public Art in Africa. Art et transformations urbaines à Douala /// Art and Urban Transformations in Douala, vuesDensemble, MētisPresses, Geneva 2017.

Convenors:
Iolanda Pensa (SUPSI)
Chair:
Iolanda Pensa (SUPSI)
Format:
Location:
KH115
Start time:
29 June, 2017 at 18:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL06
Wim van Binsbergen: Vicarious Reflections: African explorations in empirically-grounded intercultural philosophy, Papers in Intercultural Philosophy / Transcontinental Comparative Studies (PIP-TraCS

Convenors:
Wim van Binsbergen (African Studies Centre Leiden )
Format:
Location:
KH116
Start time:
30 June, 2017 at 12:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL07
Zed Books and the International African Institute Book Launch: Kris Berwouts: Congos Violent Peace: Conflict and Struggle Since the Great African War.; Marielle Debos: Living by the Gun in Chad

Convenors:
Richard Banegas (Sciences Po Paris)
Marielle Debos (Université Paris Nanterre)
Laurence Radford (Zed Books)
Chair:
Richard Banegas (Sciences Po)
Format:
Location:
KH114
Start time:
30 June, 2017 at 12:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL08
Sylvain Racaud, Bob Nakileza, François Bart, Bernard Charlery de la Masselière (eds.): Rural-Urban Dynamics in the East African Mountains, Mkuki na Nyota Publishers, Dar es Salaam 2017.

Convenors:
Sylvain Racaud (University of Bordeaux Montaigne)
François Bart (Université Bordeaux Montaigne)
Bernard Charlery de la Masseliere (Université de Toulouse)
Chair:
François Bart, Bob Naiileza, Sylvain Racaud
Format:
Location:
KH115
Start time:
30 June, 2017 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL09
La revue Afrique contemporaine présente : "Understanding Boko Haram", De Boeck, n°255, 2017.

Convenors:
Isabelle Fortuit (Agence Française de Développement)
Chair:
Isabelle Fortuit (Agence française de développement)
Format:
Location:
KH117
Start time:
30 June, 2017 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL10
Matteo Rizzo: Taken for a Ride: Grounding Neoliberalism, Precarious Labour and Public Transport in an African Metropolis, Oxford University Press, Oxford 2017.

Convenors:
Matteo Rizzo (SOAS, University of London)
Chair:
Matteo Rizzo (SOAS)
Format:
Location:
KH116
Start time:
30 June, 2017 at 18:00
Session slots:
0

Short abstract:

Long abstract:

BL11
OECD/SWAC: Cross-border Cooperation and Policy Networks in West Africa, West African Studies, OECD Publishing, Paris 2017.

Convenors:
Olivier Walther (University of Southern Denmark)
Chair:
Olivier Walther (University of Southern Denmark)
Format:
Location:
KH115
Start time:
30 June, 2017 at 18:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL12
Klaas van Walraven: Le désir de calme. L’histoire du mouvement Sawaba au Niger, Presses Universitaires de Rennes, Rennes 2017.

Convenors:
Klaas Van Walraven (African Studies Centre)
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Chair:
Marieke van Winden (ASC Leiden)
Format:
Location:
KH117
Start time:
30 June, 2017 at 18:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL13
Martin Mourre: Thiaroye 1944. Histoire et mémoire d’un massacre colonial, Presses Universitaire de Rennes, Rennes 2017.

Convenors:
Martin Mourre (Deutsches historisches Institut)
Chair:
Martin Mourre (DHI Paris)
Format:
Location:
KH114
Start time:
30 June, 2017 at 18:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL14
Steven Robins: Letters of Stone. From Nazi Germany to South Africa, Penguin Random House Publishers South Africa, Cape Town 2016.

Convenors:
Steven Robins (University of Stellenbosch)
Chair:
Steven Robins (University of Stellenbosch)
Format:
Location:
KH117
Start time:
1 July, 2017 at 12:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL15
Richard Fardon and Sènga la Rouge: Learning from the Curse. Sembene’s Xala, Hurst Publishers, London 2017.

Convenors:
Richard Fardon (SOAS)
Michael Dwyer (Hurst Publishers)
Chair:
Michael Dwyer (C. Hurst & Co)
Format:
Location:
KH114
Start time:
1 July, 2017 at 12:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL16
Wiebke Keim: Universally Comprehensible, Arrogantly Local. South African Labour Studies from the Apartheid Era into the New Millennium, Editions des Archives Contemporaines, Paris 2017.

Convenors:
Wiebke Keim (Université de Strasbourg)
Chair:
Wiebke Keim (Université de Strasbourg)
Format:
Location:
KH119
Start time:
1 July, 2017 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL17
Jan Beek, Mirco Göpfert, Olly Owen and Jonny Steinberg (eds): Police in Africa. The Street Level View, Hurst Publishers, London 2017.

Convenors:
Jan Beek (University Mainz)
Mirco Göpfert (Goethe University Frankfurt)
Olly Owen (Oxford University)
Chair:
Michael Dwyer (C. Hurst & Co)
Format:
Location:
KH116
Start time:
1 July, 2017 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BL18
Elísio Macamo: The Taming of Faith. Approaching Risk from a Social Action Perspective – Case Studies from Southern Mozambique, Dakar, CODESRIA 2017.

Convenors:
Elisio Macamo (University of Basel)
Divine Fuh (CODESRIA)
Chair:
Divine Fuh (CODESRIA)
Format:
Location:
KH115
Start time:
1 July, 2017 at 13:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body001
The body and age

Convenors:
Tatiana Bužeková (Comenius University in Bratislava)
Marta Botikova (Comenius University in Bratislava)
Chair:
Tatiana Bužeková
Discussant:
Marta Botiková
Stream:
Location:
A214
Start time:
22 June, 2015 at 10:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body002
Gesturing toward utopia: the politics of exemplarity

Convenors:
Dorothy Noyes (Ohio State University)
Stream:
Location:
A209
Start time:
22 June, 2015 at 10:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body003
Articulation of emotions as cultural heritage

Convenors:
Ulla Savolainen (University of Helsinki)
Niina Hämäläinen (Finnish Literature Society)
Stream:
Location:
A209
Start time:
23 June, 2015 at 10:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body004
Embodiment and hyperaesthetic utopia

Convenors:
Petar Bagarić (Institute of Ethnology and Folklore Research)
Hrvoje Čargonja (Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb)
Stream:
Location:
A214
Start time:
24 June, 2015 at 10:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body005
Knowing by doing: manual work and social resilience

Convenors:
Thomas McKean (University of Aberdeen)
Stream:
Location:
A214
Start time:
23 June, 2015 at 10:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body006
Body, emotion, gender

Convenors:
Åsa Ljungström (Mid Sweden University)
Natasa Polgar (Institute of Ethnology and Folklore Research)
Stream:
Location:
A209
Start time:
24 June, 2015 at 10:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body01
Skills of feeling with the world: affective imagination, embodied memories and materiality in the emergence of sociality

Convenors:
Andrea De Antoni (Ritsumeikan University)
Emma Cook (Hokkaido University)
Chair:
Emma Cook, Andrea De Antoni
Discussant:
Andrea De Antoni, Emma Cook
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Summer Common Room
Start time:
19 September, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body01
Towards an aesthetics of dwelling

Convenors:
Férdia Stone-Davis (The Crick Centre, University of Sheffield/King's College, London)
Lillis Ó Laoire (NUI Galway)
Stream:
Location:
VG 4.106
Start time:
29 March, 2017 at 8:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body01
Through the lens of affect and emotion: exploring the potentials [SIEF Working Group on Body, Affects, Senses, and Emotions (BASE)]

Convenors:
Kerstin Pfeiffer (Heriot-Watt University)
Jonas Frykman (Lund University)
Stream:
Format:
Location:
Aula 1
Start time:
15 April, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body02
Yoga bodies and the transformation of the self

Convenors:
Alison Shaw (Oxford University)
Esra Kaytaz (Coventry University)
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Daubeny
Start time:
19 September, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body02
Ways of dwelling: a phenomenological approach

Convenors:
Kristofer Hansson (Lund University)
Karin Högström (Stockholm University)
Chair:
Karin Högström
Stream:
Location:
VG 4.107
Start time:
28 March, 2017 at 8:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body02
Affect and atmospheres in the ethnographic between [SIEF Working Group on Body, Affects, Senses, and Emotions (BASE)]

Convenors:
Deborah Kapchan (New York University)
Birgit Abels (Georg August University Göttingen)
Stream:
Format:
Location:
Aula 5
Start time:
17 April, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body03
Fashion fast forward: transforming body, fabric and media in a changing world [P+R]

Convenors:
Marion Lean (Royal College of Art)
Fatma Sagir (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg)
Chair:
Fatma Sagir (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg)
Stream:
Format:
Location:
Aula 2
Start time:
15 April, 2019 at 11:15
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body03
Corporeality & material ecology: the affordances of stuff and wellbeing

Convenors:
Kelly Fagan Robinson (University of Cambridge)
Timothy Carroll (UCL)
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Old Law Library
Start time:
20 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body03
Sensoriality and emotionality of home and home-making

Convenors:
Petr Gibas (Institute of Sociology, Czech Academy of Sciences)
Karolina Pauknerova (Charles University)
Blanka Nyklova (Institute of Sociology of the Czech Academy of Sciences)
Barbora Vacková (Masaryk University)
Stream:
Location:
VG 4.105
Start time:
28 March, 2017 at 8:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body04
Dwelling in musical movement: making a home both in and through music

Convenors:
Birgit Abels (Georg August University Göttingen)
Barbara Titus (Universiteit van Amsterdam)
Stream:
Location:
VG 4.105
Start time:
27 March, 2017 at 8:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body04
Indigenous imaginations: creative bodies and embodied resistance

Convenors:
Monica Mottin (Ruskin College, Oxford)
Mara Matta (University of Rome 'La Sapienza')
Markus Schleiter (University of Münster)
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Old Law Library
Start time:
18 September, 2018 at 15:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body04
Assisted reproduction with "third-party" participation: surpassing the limits of kinship

Convenors:
Nancy Anne Konvalinka (Universidad Nacional de Educación a Distancia)
Ana María Rivas (Universidad Complutense de Madrid)
Stream:
Location:
Aula 1
Start time:
16 April, 2019 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body05
Tracking changes in the city through food and the senses [P+W]

Convenors:
Roos Gerritsen
Ferne Edwards (RMIT Europe)
Stream:
Format:
Location:
Aula 2
Start time:
16 April, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body05
Home is where the heart is (broken)?

Convenors:
Kerstin Pfeiffer (Heriot-Watt University)
Jonas Frykman (Lund University)
Stream:
Location:
VG 4.107
Start time:
29 March, 2017 at 8:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body05
Problematizing humanity: creative bodies and spirits

Convenors:
Mally Stelmaszyk (University of Edinburgh)
Alysa Ghose (University of Edinburgh)
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Summer Common Room
Start time:
20 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body06
The acoustics of dwelling, a sound programme

Convenors:
Carlo Cubero (Tallinn University)
Pablo D. Herrera Veitia (University of St. Andrews)
Stream:
Format:
Location:
VG 4.105
Start time:
29 March, 2017 at 8:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body06
Body, affect, senses and emotion: fields and perspectives [SIEF Working Group on Body, Affects, Senses, and Emotions (BASE)]

Convenors:
Maja Povrzanovic Frykman (Malmö University)
Monique Scheer (University of Tuebingen)
Chair:
Kerstin Pfeiffer (Heriot-Watt University)
Discussant:
Jonas Frykman (Lund University)
Stream:
Format:
Location:
Aula 1
Start time:
16 April, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Body07
Experimenting with methods in critical affective research

Convenors:
Anton Nikolotov (Berlin Graduate School of Muslim Cultures and Societies, Humboldt University)
Omar Kasmani (Free University)
Manja Stephan-Emmrich (Institute for Asian and African Studies, Humboldt University of Berlin)
Judith Albrecht (Freie Universität Berlin)
Discussant:
Carlo A. Cubero (Tallinn University)
Stream:
Location:
VG 4.106
Start time:
27 March, 2017 at 8:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body07
Animals' matter: anthropological conceptions of animal bodies as material

Convenors:
Julien Dugnoille (University of Exeter)
Elizabeth Vander Meer (University of Exeter)
Eimear Mc Loughlin (University of Exeter)
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Daubeny
Start time:
20 September, 2018 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body08
Walking-home. exploring experience and knowledge of place and motion

Convenors:
Ewa Klekot (University of Warsaw)
Dani Schrire (The Hebrew University of Jerusalem)
Discussant:
Susanne Österlund-Pötzsch (Society of Swedish Literature in Finland)
Stream:
Format:
Location:
VG 4.106
Start time:
28 March, 2017 at 8:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Body08
Feeling gender: the power of gendered embodiment

Convenors:
Jessica Sandelson (University of Oxford)
Chair:
Jessica Sandelson
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Summer Common Room
Start time:
18 September, 2018 at 13:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body09
Playful bodies, bodies at play

Convenors:
John McManus (British Institute at Ankara)
Shireen Walton (University College London (UCL))
Discussant:
Allen Abramson, University College London
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Old Law Library
Start time:
18 September, 2018 at 13:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body10
The creative birthing body

Convenors:
Cassandra Yuill (City, University of London)
Maria Paula Prates (City University of London)
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Old Law Library
Start time:
19 September, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Body11
Rethinking the anthropology of dance

Convenors:
Georgiana Gore (University of Clermont Auvergne)
Hélène Neveu Kringelbach (University College London)
Discussant:
Michael Houseman (Ecole Pratiques des Hautes Etudes, PSL)
Stream:
Format:
Location:
Magdalen Oscar Wilde Room
Start time:
19 September, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

BW01
A pop-up inventory of STS researchers’ roles and interventions

Convenors:
Denisa Kera
Hannah Varga (Humboldt University of Berlin)
Yutaka Yoshinaka (Technical University of Denmark)
Judith Igelsböck (Technical University of Munich)
Discussant:
Jane Calvert (University of Edinburgh)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 23
Start time:
26 July, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

BW02
(Better) Visualisations for keeping things together & apart

Convenors:
Alex Wilkie (Goldsmiths, University of London)
Chair:
Michael Guggenheim (Goldsmiths, University of London)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 23
Start time:
28 July, 2018 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C01
New perspectives on emerging donors: anxieties, intellectual histories, and hybrid identities [Rising Powers SG] (Paper)

Convenors:
Jamie Doucette (University of Manchester)
Soyeun Kim (Sogang University)
Discussant:
Emma Mawdsley (University of Cambridge)
Stream:
Location:
D7
Start time:
28 June, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C01
Individual papers - Cultural Studies, Art History & Fine Art

Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C01
Genetic technologies: intersecting criminal investigation, disaster victim identification and commercial uses

Convenors:
Rafaela Granja (University of Minho)
Victor Toom (Health Council of the Netherlands)
Chair:
Rafaela Granja [University of Minho]; Victor Toom [Goethe University]
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 20
Start time:
27 July, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C01
Ferality and fidelity: conservation as a space of social reproduction

Convenors:
Adam Runacres (University College London (UCL))
Timothy Cooper (University College London (UCL))
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 01.02
Start time:
3 September, 2019 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C01
Individual papers - Cultural Studies, Art History & Fine Art

Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C01
Future horizons, imagination and the anthropocene

Convenors:
Edward Simpson (SOAS)
Niamh Jane Clifford Collard (SOAS, University of London)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C01
Polychronicity

Convenors:
Ute Eickelkamp (University of Sydney)
Melinda Hinkson (Deakin University)
Format:
Location:
A4-003
Start time:
7 December, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C02
A panel on panels: studying academic conference practice

Convenors:
Alexandra Supper (Maastricht University)
Geert Somsen (Maastricht University)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
26 July, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C02
Anthropology, museums and art: collaborative methodologies in migration research

Convenors:
Maria Abranches (University of East Anglia)
Giuliana Borea (University of Essex/Pontificia Universidad Católica del Peru)
Ulrike Theuerkauf (University of East Anglia)
Discussant:
Alex Flynn (Durham University)
Stream:
Location:
Julian Study Centre 3.02
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C02
Donor responses to insecurity and global inequalities (Paper)

Convenors:
Ivica Petrikova (Royal Holloway, University of London)
Melita Lazell (University of Portsmouth)
Stream:
Location:
D7
Start time:
29 June, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C03
Empirical bioethics in STS. Making science, technology and society in research and deliberative spaces

Convenors:
Matthias Wienroth (Newcastle University)
Ilke Turkmendag (Newcastle University)
Jackie Leach Scully (Newcastle University)
Madeleine Murtagh (Newcastle University)
Chair:
Matthias Wienroth
Stream:
Format:
Location:
Frankland Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C03
Perspectives on arts and decolonisation: enabling knowledge/multiplying epistemologies

Convenors:
Felipe Moreira (Coventry University and University of Wolverhampton)
Leandro Rocha (UFF - Universidade Federal Fluminense)
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 01.02
Start time:
5 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C03
Ecologies of Harm

Convenors:
Nile Davies (Columbia University)
Ifor Duncan (Goldsmiths)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C04
Productive frictions: co-laboration and confluence in the work of new alliances

Convenors:
Lauren Cubellis (Washington University in St. Louis)
Jonna Josties (Humboldt-Universität zu Berlin)
Christine Schmid (Humboldt-University Berlin)
Discussant:
Jeannette Pols (University of Amsterdam), Joerg Niewoehner (Humboldt-Universität zu Berlin)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C04
Ethnography, traditional art practices and culture based development

Convenors:
Stefania Cardinale (London Metropolitan University)
Julie Scott (Canterbury Christ Church University)
Stream:
Location:
Thomas Paine Study Centre 2.01
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C04
Collaborations in Research on Low Carbon Energy

Convenors:
Ben Campbell (Durham University)
Ed Brown (Loughborough University)
Raihana Ferdous (Glasgow University)
Chair:
Raihana Ferdous
Discussant:
Ed Brown
Stream:
Location:
Senate House - G4
Start time:
6 June, 2020 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C04
Intervention in 'chaos zones': humanitarian assistance and peace-building [NGOs in Dev and Religions & Dev study groups] (Paper)

Convenors:
Ibrahim Natil (Society Voice Foundation)
Susannah Pickering-Saqqa (University of East London)
Chair:
Susannah Pickering-Saqqa
Stream:
Location:
D7
Start time:
29 June, 2018 at 10:45
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C05
Science, innovation and inequality: part of the solution or the problem?

Convenors:
Melanie Smallman (University College London)
Koen Beumer (Utrecht University)
Chair:
Melanie Smallman and Koen Beumer
Stream:
Format:
Location:
Frankland Colloquium (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 14:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C05
Climart: imagining and communicating climate change through artistic practice

Convenors:
Ariell Ahearn Ligham (Oxford University)
Jinjoon Lee (Oxford University)
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 01.02
Start time:
6 September, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C05
Linking Disasters and Climate Change

Convenors:
Ilan Kelman (UCL and UiA)
Stream:
Location:
Senate House - G16
Start time:
5 June, 2020 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C05
Ethnographies of development policies: understanding policy translation within the global south (Paper)

Convenors:
Vidya Pancholi (The University of Sheffield)
Stream:
Location:
D1
Start time:
28 June, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C06
Can the new forms of development cooperation challenge old forms of development inequities?

Convenors:
Laura Trajber Waisbich (University of Cambridge )
Stream:
Location:
D1
Start time:
27 June, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C06
Experimental modes of anthropology: spatial investigations

Convenors:
Elizabeth Hallam (University of Oxford)
Raymond Lucas (University of Manchester)
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 1.34
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C06
Speaking from the Seam/Pit/Well/field: Anthropological and Geographical Approaches to Telling the Stories of Extraction

Convenors:
Stephanie Postar (University of California, Berkeley)
Negar Elodie Behzadi (University of Bristol )
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C07
Intersections and meetings between practice theory and STS

Convenors:
Stanley Blue (Lancaster University)
Elizabeth Shove (Lancaster University)
Torik Holmes (Lancaster University )
Allison Hui (Lancaster University)
Chair:
Mr Torik Holmes
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Colloquim (Faraday Complex)
Start time:
28 July, 2018 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C07
Reinventing the Gender Wheel: what does a gendered approach to disaster management need to avoid?

Convenors:
Jenna Murray de Lopez (The University of Manchester)
Discussant:
Jenna Murray de Lopez
Stream:
Location:
D1
Start time:
27 June, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C07
Questioning the (un)sustainability of Artisanal and Small-scale Mining

Convenors:
Eleanor Fisher (University of Reading)
Cristiano Lanzano (The Nordic Africa Institute (Uppsala, Sweden))
Stream:
Location:
Elizabeth Fry 01.05
Start time:
3 September, 2019 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C07
Palaeoanthropology and Environmental Change in the central Rift Valley, Kenya: Kilombe and Baringo

Convenors:
John Gowlett (University of Liverpool)
Stream:
Location:
Senate House - G4
Start time:
6 June, 2020 at 14:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C08
Epistemic politics in energy transitions research

Convenors:
Siddharth Sareen (University of Bergen)
Elizabeth Chatterjee (Queen Mary University of London)
Abigail Martin (University of Sussex School of Business)
Stream:
Location:
SOAS - 6
Start time:
5 June, 2020 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C09
Bio-objectification: meetings and new thresholds across the bio-social

Convenors:
Andrew Webster (University of York)
Conor Douglas (Maastricht University)
Bettina Bock von Wülfingen (Humboldt-Universität zu Berlin)
Chair:
Conor Douglas, Bettina Bock von Wülfingen, Andrew Webster
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Colloquim (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 14:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C1
Studying science communication

Convenors:
Sarah Davies (University of Copenhagen)
Maja Horst (University of Copenhagen)
Stream:
Format:
Location:
C. Humanisticum AB 2.10
Start time:
17 September, 2014 at 10:30
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

C1
Papers

Stream:
Location:
G51
Start time:
11 September, 2006 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C1
Education Management and Policies

Chair:
Billy Frank (UCLAN)
Stream:
Location:
GR 358
Start time:
11 September, 2008 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C1
Ways of seeing, ways of being: spectatorship and participation through tourism

Convenors:
Felicia Hughes-Freeland (SOAS)
Chair:
Felicia Hughes-Freeland
Stream:
Location:
TM144
Start time:
11 April, 2007 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C1
Philanthropy and international development: bridging epochs, geographies, imaginaries, and institutions

Convenors:
Sally Brooks (University of York)
Arun Kumar (University of York)
Stream:
Format:
Location:
Library, Seminar Room 4
Start time:
19 June, 2019 at 17:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C10
Technology, infrastructure, and the smartification of cities

Convenors:
Davide Orsini (Mississippi State University)
Regev Nathansohn (Sapir Academic College)
Discussant:
Prof Davide Orsini (Mississippi State University)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Colloquium (Faraday Complex)
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C11
Scientific meetings across disciplinary boundaries

Convenors:
Johan Munck af Rosenschöld (University of Helsinki)
Miles MacLeod (University of Twente)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Colloquium (Faraday Complex)
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C12
Colliding theories, cultures, and futures. STS view(s) beyond the horizon. Or: STS diaspora

Convenors:
Melike Sahinol (Orient-Institute Istanbul)
Arsev Aydinoglu (Middle East Technical University)
Harun Kaygan (Middle East Technical University)
Cansu Guner-Birdal (Technical University of Munich)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 20
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C13
The European Union and Africa’s knowledge infrastructure [initiated by ECDPM-Maastricht, with support from ISCTE-IULisbon]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Clara Carvalho (ISCTE - University Institute of Lisbon)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C13
Assembling the smart city: exploring the contours of social difference

Convenors:
Alan-Miguel Valdez (Open University)
Matthew Cook (Open University)
Nick Bingham (Open University)
Chair:
Nick Bingham (Open University)
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 1
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C14
Sustainable diplomacy between Africa and Europe: what knowledge capabilities should be developed?

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Sietze Vellema (Wageningen University and Research)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C14
Smugglers, idiots and loyal cheats: situated intervention as method out of control

Convenors:
Teun Zuiderent-Jerak (VU Amsterdam)
Martina Klausner (Goethe-Universität Frankfurt am Main)
Chair:
Judith Igelsböck (Technical University of Munich)
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 2/3
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C15
Challenges of African Studies in Central and Eastern Europe [initiated by CAAS, Czech Republic]

Convenors:
Marieke van Winden (conference organiser) (African Studies Centre Leiden)
Hana Horakova (Metropolitan University Prague)
Stream:

Short abstract:

Long abstract:

C15
When responsible innovation meets economic crisis: considering the possibilities of 'responsible stagnation'

Convenors:
Michiel Van Oudheusden (KU Leuven)
Stevienna de Saille (University of Sheffield)
Stream:
Format:
Location:
Welcome Centre Lecture Theatre 3
Start time:
27 July, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C16
Data worlds? Public imagination and public experimentation with data infrastructures

Convenors:
Jonathan Gray (King's College London)
Tommaso Venturini (École Normale Supérieure Lyon)
Noortje Marres (University of Warwick)
Carolin Gerlitz (University of Amsterdam)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

C17
Moving together: problematizing the makings of togetherness

Convenors:
Sung-Yueh Perng (Tunghai University)
Lisa Wood (Lancaster University)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Colloquim (Faraday Complex)
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C18
Open questions in STS and geoengineering

Convenors:
Gabriel Dorthe (Institute for Advanced Sustainability Studies)
Stefan Schäfer (Institute for Advanced Sustainability Studies)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Lecture Theatre (Faraday Complex)
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C19
Mainstreaming zero carbon buildings in Europe?

Convenors:
Michael Ornetzeder (Austrian Academy of Sciences)
Harald Rohracher (Linköping University)
Thomas Berker (Norwegian University of Science and Technology)
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 1
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C2
Solidarity and plurality: Dimensions of 'the public' in scientific engagement

Convenors:
Warren Pearce (University of Sheffield)
Stevienna de Saille (University of Sheffield)
Chair:
Judith Tsouvalis
Stream:
Format:
Location:
C. Humanisticum AB 3.18
Start time:
18 September, 2014 at 9:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C2
AIDS and social change

Convenors:
Susan Beckerleg
Stream:
Location:
G51
Start time:
11 September, 2006 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C2
Slavery

Chair:
Jan-Georg Deutsch (Oxford)
Stream:
Location:
GR 358
Start time:
11 September, 2008 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C2
Roots tourism

Convenors:
Kevin Meethan (Plymouth University)
Stream:
Location:
GCG08
Start time:
13 April, 2007 at 10:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C20
Software & organisation

Convenors:
Lisa Conrad (Leuphana University Lüneburg)
Paula Bialski (Leuphana University Lüneburg)
Armin Beverungen (University of Siegen)
Stream:
Format:
Location:
Bowland Hall Main Room
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C21
Co-creation of legitimacy, legitimacy of co-creation - double remedy or double crisis?

Convenors:
Jeremias Herberg (Institute for Advanced Sustainability Studies)
Giulia Molinengo (Institute for Advanced Sustainability Studies)
Stream:
Format:
Location:
Bowland Hall Main Room
Start time:
27 July, 2018 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C22
Citizen science: active citizenship vs. data commodification

Convenors:
Josep Perelló (Universitat de Barcelona)
Katja Mayer (University of Vienna)
Alexandra Albert (University of Manchester)
Martina Franzen (WZB Berlin Social Science Center )
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 2/3
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C23
STS meet ICT: politics and the collaborative turn in STS

Convenors:
Mariacristina Sciannamblo (Madeira Interactive Technologies Institute)
Maurizio Teli (Madeira Interactive Technologies Institute)
Christopher Csikszentmihalyi (Madeira Interactive Technologies Institute)
Peter Lyle (Madeira Interactive Technologies Institute)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 20
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C24
Caring, negotiating and tinkering for IT in/security

Convenors:
Laura Kocksch (Ruhr-University Bochum)
Katharina Kinder-Kurlanda (GESIS Leibniz Institute for the Social Sciences)
Andreas Poller (Fraunhofer Institute for Secure Information Technology)
Estrid Sørensen (Ruhr-Universität Bochum)
Susann Wagenknecht (University of Siegen)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 20
Start time:
28 July, 2018 at 9:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C25
Global health collaborations and alignments

Convenors:
Nora Engel (Maastricht University)
Patricia Kingori (The Ethox Centre, University of Oxford)
Salla Sariola (University of Helsinki)
Catherine Montgomery (University of Oxford)
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 2/3
Start time:
25 July, 2018 at 13:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C26
Precision medicine at the crossroads: meeting the micro and macro, the molecular and social in new medical strategies

Convenors:
Nadav Even Chorev (European Institute of Oncology)
Ilaria Galasso (European Institute of Oncology)
Stream:
Format:
Location:
Bowland North Seminar Room 20
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C27
Recombining life: sociotechnical intersections in the making of genome editing

Convenors:
Paul Martin (University of Sheffield)
Michael Morrison (University of Oxford)
Chair:
Michael Morrison (University of Oxford) first session Paul martin (University of Sheffield) second session
Discussant:
Ilke Turkmendag (Newcastle University)
Stream:
Format:
Location:
Cavendish Colloquim (Faraday Complex)
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C28
Meetings over and around food

Convenors:
Claire Marris (Centre for Food Policy)
Isabel Fletcher (University of Edinburgh)
Allison Loconto (Institut National de la Recherche Agronomique)
Katerina Psarikidou (Lancaster University)
Kathryn Packer (City, University of London)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Colloquium (Faraday Complex)
Start time:
26 July, 2018 at 11:00
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

C3
Stakeholder involvement: An inclusive or exclusive practice?

Convenors:
Michael Strähle (Wissenschaftsladen Wien - Science Shop Vienna)
Christine Urban (Science Shop Vienna - Wissenschaftsladen Wien)
Stream:
Format:
Location:
C. Humanisticum AB 1.14
Start time:
17 September, 2014 at 14:00
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

C3
Veterinary science and livestock management: the case of South Africa c1880-1950

Convenors:
Karen Brown (Oxford University)
Stream:
Location:
G51
Start time:
12 September, 2006 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C3
Unravelling, unfolding and unsettling NGOs' work, role and methodologies

Convenors:
Emanuela Girei (University of Sheffield)
Ibrahim Natil (Society Voice Foundation)
Stream:
Format:
Location:
Library, Seminar Room 4
Start time:
20 June, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

C3
Tourism as social contest

Convenors:
Keir Martin (University of Oslo)
Carlo Cubero (Tallinn University)
Stream:
Location:
Henry Thomas Room
Start time:
10 April, 2007 at 16:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C3
Colonial and post colonial education policies

Chair:
Simon Heap (Plan International)
Stream:
Location:
GR 358
Start time:
12 September, 2008 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C4
Non-concerns about science and technology and within STS

Convenors:
Brian Rappert (University of Exeter)
Malcolm Dando (University of Bradford)
Sam Weiss Evans (Tufts University)
Chandre Gould (Institute for Security Studies)
Brian Balmer (University College London)
Stream:
Format:
Location:
C. Humanisticum AB 2.13
Start time:
17 September, 2014 at 14:00
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

C4
Travel memories/memories travel

Convenors:
Julia Harrison (Trent University)
Chair:
Julia Harrison
Stream:
Location:
TM144
Start time:
12 April, 2007 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C4
National development experts and professionals: under-researched yet important actors in development

Convenors:
Palash Kamruzzaman (University of South Wales)
Phoebe Beedell (University of East London/ Independent researcher)
Stream:
Format:
Location:
Library, Seminar Room 6
Start time:
20 June, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C4
Landscape, memory and heritage in East Africa

Chair:
Diane Frost (Liverpool)
Stream:
Location:
GR 358
Start time:
12 September, 2008 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C4 & C5
Centre for Economic Botany (Kew)

Convenors:
Monique Simmonds (Royal Botanic Gardens, Kew)
Stream:
Location:
G51
Start time:
12 September, 2006 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C5
Heritage, memory and nationhood : perspectives from East and Southern Africa

Chair:
Sabelo Ndlovu (Open)
Stream:
Location:
GR 358
Start time:
12 September, 2008 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C6
Brokering development

Convenors:
Sara de Jong (University of York)
David Ehrhardt (Leiden University)
Ward Berenschot (Royal Netherlands Institute for Southeast Asian and Caribbean Studies (KITLV))
Oliver Walton (University of Bath)
Stream:
Format:
Location:
Library, Seminar Room 4
Start time:
21 June, 2019 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

C6
Securing land rights in Africa: learning lessons from recent experience

Convenors:
Camilla Toulmin (Lancaster University)
Stream:
Location:
G51
Start time:
12 September, 2006 at 16:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C6
Nigerian video film

Chair:
Ola Uduku (Edinburgh College of Art)
Stream:
Location:
GR 358
Start time:
13 September, 2008 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C7
Social resilience and coping among refugees in Africa

Convenors:
Gina Porter (Durham University)
Stream:
Location:
G51
Start time:
13 September, 2006 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C7
Implementation of the Sustainable Development Goals - lessons to date

Convenors:
Matt Foster (The Open University)
Myles Wickstead (King's College London)
Stream:
Format:
Location:
Library, Seminar Room 4
Start time:
19 June, 2019 at 15:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C7
Kenya

Chair:
Lotte Hughes (Open)
Stream:
Location:
GR 358
Start time:
13 September, 2008 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

C8
Papers

Stream:
Location:
G51
Start time:
13 September, 2006 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Cit01
The moral economy of citizenship in late liberalism

Convenors:
Robin Rodd (James Cook University)
Sally Babidge (University of Queensland)
Stream:
Location:
Old Quad-G18 (Cussonia Court Room 2)
Start time:
2 December, 2015 at 11:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Cit02
Moral politics and the modern state: the crown and constitutional reform in post-colonial settler societies

Convenors:
Cris Shore (Goldsmiths)
Stream:
Location:
Old Quad-G18 (Cussonia Court Room 2)
Start time:
4 December, 2015 at 13:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Cit03
Lost in transit: ethnographies of asylum seekers and refugees in Southeast Asia and the Pacific

Convenors:
Gerhard Hoffstaedter (University of Queensland)
Antje Missbach (Monash University)
Stream:
Location:
Old Quad-G18 (Cussonia Court Room 2)
Start time:
4 December, 2015 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Cog01
Locating the mind: social and material agencies in the matter of the mind

Convenors:
Veronica Strang (Durham University)
Robert Barton (Durham University)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 10
Start time:
20 September, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Cog02
Creative environments, social minds

Convenors:
Kåre Poulsgaard (University of Oxford)
Chris Goldsworthy (University of Oxford)
Discussant:
Lambros Malafouris, João de Pina-Cabral and Steve Rayner
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 10
Start time:
21 September, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Cog03
Cultures of metacognition

Convenors:
Jonathan Mair (University of Kent)
Joanna Cook (UCL)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 10
Start time:
18 September, 2018 at 13:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Cog04
Laughter, bodies and the evolution of morality

Convenors:
Camilla Power (University of East London)
Morna Finnegan
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 10
Start time:
20 September, 2018 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Cog05
The evolutionary origins of ritual

Convenors:
Rohan Kapitany (University of Oxford)
Harvey Whitehouse (University of Oxford)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 10
Start time:
19 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Cog07
Throwing together ways of being/meaning: recursive anthropology at the cusp of a paradigm change [Roundtable]

Convenors:
César Enrique Giraldo Herrera (Leibniz-ZMT Centre for Marine Tropical Research)
Caroline Gatt (University of Aberdeen)
Discussant:
Tim Ingold
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 10
Start time:
19 September, 2018 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Cre01
Anthropology of light: art, skill and practices

Convenors:
Cathy Greenhalgh (Central Saint Martins, University of the Arts London)
Eni Bankole-Race (Royal College of Art)
Lucietta Williams (University of the West of England)
Chair:
Eni Bankole-Race
Discussant:
Cathy Greenhalgh
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 9
Start time:
21 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Cre01
The art and sensibility of being ethnographic: moral responsibility and future orientations

Convenors:
James Oliver (Monash University)
Sarah Pink (Monash University )
Stream:
Location:
McMahon Ball Theatre
Start time:
4 December, 2015 at 11:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Cre03
Play things: materiality, time, and imagination

Convenors:
Thomas Boylston (University of Edinburgh)
Anne Dippel (Friedrich-Schiller-Universität Jena)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 9
Start time:
18 September, 2018 at 13:30
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Cre04
Recognition and innovation: how creativity is evaluated and envisaged

Convenors:
Dolores Martinez (SOAS)
Iza Kavedzija (University of Exeter)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 8
Start time:
19 September, 2018 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Cre05
Making accounts count: imagination, creativity, and (in)coherence

Convenors:
Christina Woolner (University of Cambridge)
Rosie Jones McVey (University of Cambridge)
Amy Binning (University of Cambridge)
Chair:
Professor Alessandro Duranti
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 9
Start time:
20 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Cre06
Creativity in crisis: arts in the age of austerity

Convenors:
Ioannis Tsioulakis (Queen's University, Belfast)
Fiona Murphy (Queens University Belfast )
Evropi Chatzipanagiotidou (Queen's University Belfast)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 8
Start time:
20 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

Cre07
Blending, meaning and imagination

Convenors:
Corentin Chanet (ULB (Université Libre de Bruxelles))
David Eubelen (Université Libre de Bruxelles)
Jordi Vallverdu (Universitat Autònoma de Barcelona)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 9
Start time:
19 September, 2018 at 16:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

Cre08
Time and tradition: theorising the temporalities in and of cultural production

Convenors:
Jonas Tinius (Humboldt-Universität zu Berlin)
Georgina Born (University of Oxford )
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 8 (18/09); Examination Schools East School (19/09)
Start time:
18 September, 2018 at 13:30
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

Cre09
Sounding and performing resistance and resilience

Convenors:
Fiona Magowan (Queen's University Belfast)
Hastings Donnan (Queen's University of Belfast)
Stream:
Format:
Location:
Examination Schools Room 8
Start time:
21 September, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

CUL-01
Author-Critic Forum: Cinema, Nation, and Empire in Uzbekistan by Cloé Drieu

Convenors:
Ali Igmen (California State University, Long Beach)
Cloé Drieu (CNRS)
Chair:
Ali Igmen
Discussant:
N/A
Stream:
Location:
IIEP Room 501
Start time:
11 October, 2019 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CUL-02
Intersections of History and Literature I. Power and Official Culture: Tensions Between Formal and Informal Institutions

Convenors:
Assel Kadyrkhanova (University of Leeds)
Erin Hutchinson (Harvard University)
Chair:
Assel Kadyrkhanova
Discussant:
Erin Hutchinson
Stream:
Location:
Alcoa Room
Start time:
27 October, 2018 at 14:15
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CUL-03
Epics and Memory

Convenors:
Attila Mateffy (University of Bonn)
Chair:
Attila Mateffy
Discussant:
TBC
Stream:
Location:
Posvar 3911
Start time:
26 October, 2018 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CUL-03
Arts, Crafts and Culture in Central Eurasia

Convenors:
Aisalkyn Botoeva (American Institutes for Research)
Chair:
N/A
Discussant:
Aisalkyn Botoeva
Stream:
Location:
Voesar Conference Room 412
Start time:
11 October, 2019 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CUL-04
Performing and Negotiating Local and Global in Contemporary Central Asian Affairs with Identity, Art and Culture

Convenors:
Margarethe Adams (Stony Brook)
Chair:
Margarethe Adams
Discussant:
Margarethe Adams
Stream:
Location:
Room 213
Start time:
13 October, 2019 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CUL-04
Expression and Conciousness

Convenors:
Mehrenegar Rostami (University of California, Los Angeles)
Michaela Pohl (Vassar College)
Chair:
Mehrenegar Rostami
Discussant:
Michaela Pohl
Stream:
Location:
Posvar 3911
Start time:
28 October, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CW01
Recommended reading: opening up STS syllabi

Convenors:
Michaela Spencer (Charles Darwin University)
Julien McHardy (Mattering Press)
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 1
Start time:
26 July, 2018 at 14:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CW02
The Museum of Random Memory: a meeting of research, activism, and critical pedagogy (plus Exhibition)

Convenors:
Annette Markham (Aarhus University)
Justin Lacko (Futuremaking Group)
Christopher Bratton (Center for Arts, Design, and Social Research)
Gabriel Pereira (Aarhus University)
Ramona Dremljuga
Chair:
Gabriel Pereira, Aarhus University
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 1 (09:00), FASS Building Meeting Room 2/3 (16:00)
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
2

Short abstract:

Long abstract:

CW03
Assessing the confluence of digital and physical meetings: a toolbox for digital media research

Convenors:
Christian Ritter (Tallinn University)
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 1
Start time:
27 July, 2018 at 11:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CW04
The European Research Council: funding science by and through scientists

Convenors:
Lionel Thelen (European Research Council)
Chair:
Lionel Thelen (ERC)
Discussant:
Madeleine AKRICH (Mines Paris Tech), Annemarie MOL (University of Amsterdam - UVA), Stefania MILAN (UVA)
Stream:
Format:
Location:
Frankland Colloquium (Faraday Complex)
Start time:
26 July, 2018 at 9:00
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

CW05
Technical difficulties: visualising knowledge and the transformation of academic conference presentations

Convenors:
Tim Miller (Goldsmiths, University of London)
Stream:
Format:
Location:
FASS Building Meeting Room 1
Start time:
28 July, 2018 at 11:30
Session slots:
1

Short abstract:

Long abstract:

D01
Streetscapes: affective encounters between People and Things

Convenors:
Maruska Svasek (Queen's University Belfast)
Discussant:
Jeremy MacClancy (Oxford Brookes University)
Stream:
Location:
Thomas Paine Study Centre 2.03
Start time:
4 September, 2019 at 9:00
Session slots:
3

Short abstract:

Long abstract:

D01
Individual papers - Economics

Stream:

Short abstract:

Long abstract:

D01
Politicizing futures. When conflicting visions meet

Convenors:
Andreas Lösch (Karlsruhe Institute of Technology )
Alexandra Hausstein (Karlsruhe Institute of Technology)
Ulrich Ufer (Karlsruhe Institute of Technology)
Christoph Schneider (Technical University of Munich)
Stream:
Format:
Location:
Elizabeth Livingston Lecture Theatre (Bowland North)
Start time:
27 July, 2018 at 9:00
Session slots:
4

Short abstract:

Long abstract:

D01